Informacje
 • Susza w Polsce.
  Największe zagrożenie dla zbóż jarych

  25-06-2019 12:45 Najnowszy raport IUNG
  Sucho w Narwiańskim Parku Narodowym Foto: Couleur/pixabay | Video: TVN24

  Na terenie Polski w dziesięciu województwach występuje susza rolnicza. Największe zagrożenie zanotowano wśród zbóż jarych - wynika z komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Wzrosło też zagrożenie pożarowe w polskich lasach.

  W czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca 2019 roku - Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach odnotował wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.

  "Szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej oraz w mniejszym stopniu w północno-wschodnich rejonach kraju. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 10, w poprzednim okresie było ich dziewięć. Suszą objętych jest 11 gatunków i grup upraw" - napisano w komunikacie instytutu.
  "Natomiast w dalszym ciągu na południu kraju notowany jest nadmiar wody dla roślin uprawnych" - dodano.

  Susza w 10 województwach

  Jak poinformowano, susza rolnicza występuje na terenie dziesięciu województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i dolnośląskiego. To o jedno województwo więcej niż w poprzednim raporcie, kiedy to suszy rolniczej nie odnotowano w województwie dolnośląskim.

  IUNG wyjaśnił, że największy deficyt wody (od -170 do -209 litrów wody na metr kwadratowy) w prezentowanym okresie wystąpił na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Duży deficyt wody, wynoszący od -120 do -170 l/mkw. notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego.

  Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -60 do -119 l/mkw. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim notowano wartości KBW od -59 l/mkw. po wartości dodatnie.

  Zagrożenie dla upraw

  Według IUNG największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 549 gminach Polski (22,16 procent gmin kraju). Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13 proc. gmin kraju).

  Jak informuje instytut, suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych. Wystąpiła w 271 gminach Polski (10,94 proc. gmin kraju). Odnotowano ją w ośmiu województwach na powierzchni 4,19 proc. gruntów ornych. Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 198 gminach Polski (7,99 proc. gmin kraju).

  Susza występuje też w uprawach rzepaku i rzepiku. Odnotowano ją w 158 gminach Polski (6,38 proc. gmin kraju). Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w tych uprawach w 103 gminach Polski (4,16 proc. gmin kraju).

  Jak informuje IUNiG, susza występuje na powierzchni mniejszej niż procent gruntów ornych w uprawach drzew owocowych, warzyw gruntowych i tytoniu.

  Zagrożenie pożarowe

  Ściółka w lesie jest bardzo sucha. Wystarczy iskra, aby wybuchł pożar. Obszar dużego zagrożenia pożarowego obejmuje niektóre obszary województw: lubuskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego.

  - Ściółka jest sucha jak siano, wystarczy iskra i mamy tutaj niewyobrażalne straty - powiedziała we wtorek rano Magdalena Marchwiak z Nadleśnictwa Wałcz.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Retencja - obce słowo
  Niestety, nic się nie nauczono przez tyle lat... Sami sobie winni
  ~Nick /2019-06-26 11:45
 • Susza
  Rolnicy - nikt nam tyle nie da za straty ile da nam Kaczyński, Morawiecki Szysło0
  Śpijmy spokojnie PiS czuwa. Czuwaj
  ~Rolnik /2019-06-25 17:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...