Informacje
 • Studenci z Białegostoku zbadają bioróżnorodność łąk w miastach

  17-05-2021 07:22 Dzięki temu dowiedzą się, jak najlepiej je zakładać
  Tulipanowe pole na Żuławach Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Łąki są ważnym elementem ekosystemu - oczyszczają powietrze, dostarczają pokarmu owadom oraz urozmaicają krajobraz czy miejskie przestrzenie. Studenci z Białegostoku zamierzają zbadać 50 łąk z polskich miast, by ocenić, jak je planować, by były nie tylko piękne, ale i jak najbardziej pożyteczne.

  Jak planować i zakładać łąki kwietne w miastach, by najlepiej spełniły one swoją rolę w ekosystemie i pozytywnie oddziaływały na mieszkańców miast - zbadają studenci z koła biologów na Uniwersytecie w Białymstoku. Przebadanych ma być ponad 50 łąk kwietnych w Białymstoku, Bydgoszczy i Łodzi.

  W Białymstoku łąki kwietne są tworzone od kilku lat. W tym roku rosną łącznie na 6,5 hektara, zakładane są też łąki kwietne przy szkołach i przedszkolach, w sumie mają powstać przy 20 takich placówkach w mieście.

  Teraz oddziaływanie łąk kwietnych będą badali studenci z Koła Naukowego Biologów na Wydziale Biologii Uniwersytetu w Białymstoku w ramach projektu "Eden city, czyli jak zwiększyć bioróżnorodność w miastach i dobre samopoczucie ludzi".

  - Kwietne łąki oprócz niewątpliwych walorów estetycznych, zwiększają bioróżnorodność miast, wpływają pozytywnie na bioretencję oraz redukują zanieczyszczenie powietrza. Kwitnące kwiaty dostarczają pokarmu owadom, w tym zagrożonym zapylaczom. Zaś same owady i nasiona roślin są z kolei bazą pokarmową, na przykład dla ptaków - powiedziała opiekunka Koła Naukowego Biologów dr Agata Kostro-Ambroziak.

  Piękna różnorodność

  Zauważyła, że łąki kwietne są różne, zależy to od gatunków roślin, a także od miejsc.

  - Niestety często decyzje o tym, gdzie jaka łąka powstaje, są dość przypadkowe, albo uwzględniają tylko efekt estetyczny - dodała Kostro-Ambroziak. Zwróciła też uwagę, że z tego względu konsekwencje istnienia łąki mogą być różnorodne i nie zawsze wyłącznie pozytywne, a więc zakładanie ich powinno być przemyślane.

  Projekt studentów ma wskazać, jak planować i zakładać łąki kwietne, by najlepiej wpływały na bioróżnorodność i samopoczucie ludzi.

  Jak powiedziała przewodnicząca koła biologów Urszula Jabłońska, w ramach projektu będzie przebadanych ponad 50 łąk kwietnych na terenie Białegostoku, Bydgoszczy i Łodzi.

  - Będziemy analizować skład gatunkowy roślin i bioróżnorodność fauny na łąkach różnego typu: monokulturowych, jednorocznych i wieloletnich, położonych w miejscach dwojakiego rodzaju - wzdłuż pasów ruchu i w sąsiedztwie terenów zielonych czy rekreacyjnych - dodała.

  W ramach projektu ma zostać opracowany optymalny model planowania i zarządzania łąkami kwietnymi, powstanie też zestaw wskazówek dotyczących zakładania łąk kwietnych. Poczynania studentów można obserwować w mediach społecznościowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez najbliższe dwa tygodnie do Polski będzie płynąć bardzo ciepłe powietrze, a...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....