Informacje
 • "Straszna ulewa tu była". Czwartek przyniósł podtopienia, w piątek też groźnie

  03-07-2020 08:45 Materiały dostaliśmy na Kontakt 24
  Ulewa z gradem i silnym wiatrem w Kłodzku Foto: TVN24 | Video: Kontakt 24/Justyna

  W czwartek nad Polską przechodził front atmosferyczny, który w wielu miejscach przyniósł ulewny deszcz i burze. Najwięcej pracy strażacy mieli w województwie śląskim, w sumie w całym kraju w związku z pogodą interweniowali ponad 1200 razy. W piątek w niektórych regionach kraju również może być niebezpiecznie.

  >>>W PIĄTEK ZNÓW POGODA MOŻE BYĆ GROŹNA

  Jak poinformowała w piątek Państwowa Straż Pożarna, ostatniej doby 1237 razy strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic. Najwięcej interwencji związanych z pogodą odnotowano w województwie śląskim, mazowieckim oraz małopolskim.

  Jak przekazał PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski, główne działania polegały na odpompowywaniu wody z piwnic i zalanych obiektów, udrażnianiu szlaków komunikacyjnych i usuwaniu wiatrołomów.

  Mazowsze

  W czwartek do godzin wieczornych na Mazowszu odnotowano 140 interwencji związanych z przejściem frontu burzowego, z czego najwięcej dotyczyło powiatów otwockiego i mińskiego - poinformował w czwartek rzecznik komendanta mazowieckiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy brygadier Karol Kierzkowski.

  Do największej liczby zdarzeń strażacy wyjeżdżali w powiecie otwockim (30 interwencji), mińskim (24) i grójeckim (14). W Warszawie i Radomiu odnotowano po dziewięć interwencji.

  Jak zaznaczył Kierzkowski, około 80 z tych zdarzeń związanych było z silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali usuwać połamane gałęzie i przewrócone drzewa. 60 zdarzeń to podtopione drogi i budynki. Nie odnotowano osób rannych.

  "Sporo pracy" w Małopolsce

  W czwartek wieczorem silna burza z obfitymi opadami przeszła także w woj. małopolskim. Sytuacja najgorzej wyglądała w powiecie wadowickim. Doszło do podtopień piwnic, woda pojawiła się też na drogach. Dyżurny wadowickiej straży pożarnej poinformował, że w ciągu dwóch godzin interweniowali około 40 razy.

  - Zgłoszenia jeszcze napływają. Mamy sporo pracy - powiedział strażak.

  Lokalny portal informacyjny podał, że zgłoszenia o zalanych piwnicach napłynęły między innymi ze Świnnej Poręby, Mucharza, Gorzenia i Jaroszowic, gdzie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej musieli ułożyć kilkadziesiąt worków z piaskiem, by zabezpieczyć domy przed wodą. Jak przekazał Batorski, w wyniku gwałtownego spływu wody opadowej podtopionych zostało tam ok. 50-60 budynków.

  W Kleczy Dolnej woda przelała się przez drogę krajową 52 powodując czasowo utrudnienia w ruchu. Z kolei w miejscowości Jordanów w pow. suskim podtopiony został ośrodek wypoczynkowy i trzeba było ewakuować 23 osoby.

  Śląskie. Zalania w Czeladzi

  - Nasza praca polega głównie na odpompowywaniu wody z piwnic, kanałów garażowych oraz na zabezpieczaniu posesji przed dalszym dostępem wody - mówił kpt. Krystian Biesiadecki, który w nocy pracował nad usuwaniem skutków ulewy, jaka pojawiła się w Czeladzi w woj. śląskim.

  Jak dodał, najpoważniejszym zdarzeniami była zalana zajezdna tramwajowa, galeria handlowa oraz liczne ulice.

  - Straszna ulewa tu była, jak mieszkamy tu już 45 lat, to jeszcze nie było takiego zdarzenia, żeby nas tak zalało jak teraz - mówiła jedna z poszkodowanych mieszkanek Czeladzi.

  - Ile się dało to wypompowane jest, a resztę trzeba dopiero zbierać i wycierać, i roboty jest jeszcze niestety, sprzątania i pracy na tydzień czasu - stwierdziła inna.

  Relacje Reporterów 24

  Na Kontakt 24 dostaliśmy wiele pogodowych relacji z różnych regionów Polski. Jeśli zarejestrowaliście to, jak gwałtowna była pogoda w czwartek, prześlijcie swój materiał TUTAJ.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....