Informacje
 • Stado żubrów przebiegło przez drogę.
  "Taki widok robił wrażenie"

  12-04-2021 21:37 Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24
  Żubry biegnące przez drogę Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Spore stado żubrów przebiegło przez drogę Reporterowi 24. Mężczyzna stwierdził, że dość często spotyka te zwierzęta w okolicy, ale "taki widok robił wrażenie".

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać stado żubrów przebiegające przez drogę w okolicach Hajnówki w województwie podlaskim.

  - Do tej sytuacji doszło w poniedziałek około godziny 8.20 na drodze między miejscowością Narew a Hajnówką – powiedział pan Adam, autor nagrania.

  "Obserwowały jak się zachowam"

  Mężczyzna dodał, że pomimo iż grupa była spora, zwierzęta zachowywały ostrożność.

  - Zatrzymałem się, żubry chyba czekały, aż ktoś je w końcu przepuści. Obserwowały, jak się zachowam, zwłaszcza najstarsze żubry, które były z przodu, a sporo młodych przebiegało z tyłu – relacjonował pan Adam.

  Autor nagrania stwierdził, że to nie pierwszy raz, gdy spotkał w tej okolicy żubry.

  - Taki widok robił wrażenie, choć żadnego zaskoczenia nie było. Często przejeżdżam tędy. Zazwyczaj widziałem stado żubrów gdzieś na polu. Teraz zdarzyło się, że przechodziły przez drogę. Krótko to trwało. Na pewno nie spóźniłem się tam, gdzie zmierzałem – dodał.

  Poznajcie żubra

  Żubry (Bison bonasus) to największe ssaki lądowe w Europie. Samce mogą ważyć nawet 920 kilogramów, choć średnio jest to około 700 kg. Samice ważą mniej – maksymalnie do 640 kg, a średnio 460 kg. Osiągają około 150-170 centymetrów wysokości w kłębie.

  Pod koniec marca Lasy Państwowe poinformowały o zakończeniu wielkiej inwentaryzacji stanu żubrów. Podano, że według stanu na koniec 2020 roku, na terenie Polski mieszka 2316 osobników. To o 50 zwierząt więcej, niż w 2019 roku.

  Aż 2115 osobników żyje na wolności (pozostałe 201 to podopieczni ogrodów zoologicznych i hodowli).

  Eksperci z Lasów Państwowych stwierdzili, że na terenie naszego kraju można wyróżnić sześć kluczowych populacji - z Bieszczadów, Puszczy Augustowskiej, Puszczy Białowieskiej, Puszczy Boreckiej, Puszczy Knyszyńskiej, a także zachodniej Polski.

  Populacja żubrów z każdym rokiem się umacnia. Lasy Państwowe podały, że jest to zasługa wielu projektów ochrony gatunku, zarówno w naszym kraju, jak i w całej Europie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...