Informacje
 • Śniegu w górach może dopadać.
  Kolejne dni z niebezpieczną aurą

  04-01-2019 06:21 Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia
  Omenaa Mensah o pogodzie w czwartek Foto: PAP/Jan Niedziałek | Video: TVN24

  Pogoda na południu kraju może być niebezpieczna. W powiatach górskich obowiązują alerty przed intensywnymi opadami śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał także orientacyjną prognozę zagrożeń na kolejne dni.

  Niebezpieczna aura daje się nam we znaki od kilku dni. Pogoda powoli odpuszcza, ale Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nadal ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu.

  Miejscami alerty mogą obowiązywać do poniedziałkowego poranka.

  Gdzie obowiązują ostrzeżenia?

  INTENSYWNE OPADY ŚNIEGU

  Alerty pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem obowiązują w województwach:

  - śląskim - w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała i żywieckim;

  - małopolskim - w powiatach: suskim, myślenickim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim i tatrzańskim.

  Prognozuje się tam wystąpienie opadów śniegu o natężeniu umiarkowanym, które mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 20 centymetrów.

  Ostrzeżenia będą ważne do godziny 7 w piątek.

  OPADY ŚNIEGU

  Śnieg popada również w województwie dolnośląskim. Na wysokości powyżej 500 metrów nad poziomem morza w powiatach: lubańskim, lwóweckim, jeleniogórskim, Jelenia Góra, złotoryjskim, jaworskim, kamiennogórskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, świdnickim, dzierżoniowskim, ząbkowickim i kłodzkim ma spaść od 10 do 20 centymetrów śniegu. Alert będzie obowiązywał od godziny 10 w piątek do godziny 10 w sobotę.

  Prognoza zagrożeń na piątek

  Pogoda niebezpieczna może być również w piątek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje wydanie ostrzeżeń:

  - pierwszego stopnia przed opadami marznącymi na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Mogą tam wystąpić opady marznącego deszczu lub mżawki, powodujące gołoledź;

  - pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach: dolnośląskim i świętokrzyskim. Mogą pojawić się tam opady śniegu o umiarkowanym natężeniu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów;

  - drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w województwach: śląskim, małopolskim i podkarpackim. Tam również może popadać śnieg o umiarkowanym natężeniu, a pokrywa śnieżna przyrośnie o 10-15 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na sobotę

  W sobotę IMGW może wydać ostrzeżenia:

  - pierwszego stopnia przed oblodzeniami na terenie województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i łódzkiego. Prognozuje się tam spadek temperatury poniżej zera stopni Celsjusza, powodujący zamarzanie mokrych nawierzchni dróg i chodników;

  - pierwszego stopnia przed silnym wiatrem w województwie pomorskim. Prognozowane jest wystąpienie w strefie nadmorskiej silnego wiatru o średniej prędkości 25-40 kilometrów na godzinę, w porywach do 65 km/h, z północnego wschodu;

  - drugiego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Mogą pojawić się tam opady śniegu o umiarkowanym natężeniu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej od 10 do 15 centymetrów.

  Prognoza zagrożeń na niedzielę

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje również wydanie ostrzeżeń przed opadami marznącymi na terenie województwa zachodniopomorskiego.

  Mogą wystąpić tam słabe opady marznącego deszczu ze śniegiem, powodującego gołoledź.

  Było groźnie

  Pogoda w środę była bardzo niebezpieczna. Jak poinformował w czwartek na Twitterze Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Państwowa Straż Pożarna odnotowała 806 interwencji z czego 646 było związanych ze skutkami silnego wiatru (najwięcej w woj. pomorskim - 238, warmińsko-mazurskim - 132 i zachodniopomorskim - 66). Pozostałe interwencje wiązały się z opadami deszczu i przyborami wód - 67 oraz opadami śniegu - 93.

  Woda w Bałtyku opada

  Do godziny 12 w czwartek w województwach pomorskim i warmińsko-mazurskim obowiązywały alerty hydrologiczne.

  W środę ponadto woda z Bałtyku wlała się na plaże. W Świnoujściu, Darłowie i Kołobrzegu poziom wody przekroczył stan alarmowy. W porcie w Świnoujściu pojawiły się opóźnienia w kursowaniu promów. Promy do Skandynawii zostały odwołane.

  Poziom wody w Bałtyku stopniowo opada. W czwartek po południu w niektórych miejscach był już poniżej poziomów ostrzegawczych. O aktualnej sytuacji związanej ze skutkami silnego wiatru poinformował Jędrzej Sieliwończyk z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

  Najnowsze odczyty wskazują, iż w czwartek po południu w gdańskim Porcie Północnym poziom wody spadł poniżej stanu ostrzegawczego i wynosił 544 cm, podczas gdy w czwartek rano był o 10 cm wyższy. Na podobną - spadkową - tendencję wskazują odczyty z wodowskazu w gdańskim Sobieszewie, gdzie w czwartek rano zanotowano 558 cm, a po południu - 553 cm.

  Sieliwończyk poinformował, że miejskie służby nadal pozostają w gotowości i "w razie konieczności będą podejmować odpowiednie działania". Dodał, że trwa szacowanie strat i ocena uszkodzeń w infrastrukturze spowodowanych sztormem i tzw. cofką, czyli wepchnięciem wód morskich do uchodzących do Bałtyku rzek.

  - Na wszelki wypadek podjęto decyzję o nieusuwaniu postawionych dotychczas zabezpieczeń. W dalszym ciągu zamknięte jest molo w Brzeźnie. Zabezpieczone są najniżej położone wejścia na plażę -poinformował Sieliwończyk.

  Molo w Sopocie zostało w czwartek, w późnych godzinach popołudniowych, ponownie otwarte dla spacerowiczów. Wejście na słynny popularny deptak w kurorcie zamknięto w środę z powodu silnego wiatru, który mógł zagrażać ludziom.

  Sytuacja się stabilizuje

  - Sytuacja hydrologiczna na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym stabilizuje się. Przez cały czwartek poziom wody w rzece Elbląg i Nogacie systematycznie opada, utrzymuje się jedynie w jeziorze Druzno - powiedział w czwartek po południu dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata.

  Według niego aktualny poziom wody w rzece Elbląg w samym Elblągu i w Nowakowie przy Zalewie Wiślanym spadł już poniżej wartości alarmowej, ale przekracza nadal stan ostrzegawczy. Stan alarmowy jest jeszcze przekroczony w rzece Nogat w Nowotkach, gdzie jednak woda również opada, oraz w jeziorze Druzno w Żukowie. Kuriata poinformował również, że w czwartek przed godz. 16 ponownie otwarto most w Nowakowie, który był zamknięty od środy z powodu wysokiego stanu wody. Mimo poprawy sytuacji w Elblągu wciąż obowiązuje - ogłoszone w środę - pogotowie przeciwpowodziowe.

  Wysokie stany wód to efekt tzw. cofki, czyli wpychania przez północny wiatr wód z Zalewu Wiślanego w głąb lądu. Najwyższe stany wód odnotowano w tym rejonie w środę przed północą. Tego dnia strażacy zabezpieczyli rękawami przeciwpowodziowymi i workami z piaskiem nabrzeże rzeki Elbląg na Bulwarze Zygmunta Augusta w Elblągu, budynki na Wyspie Nowakowskiej i we Fromborku nad Zalewem Wiślanym, gdzie woda przelewała się poza kanał portowy.

  O tym, że w związku ze słabnącym stopniowo północnym wiatrem powoli stabilizuje się sytuacja hydrologiczna na Wybrzeżu, Pomorzu i Żuławach Wiślanych, informował w czwartek po południu również Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  IMGW prognozuje na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w czwartek i piątek spadki stanów wody w strefie wody wysokiej. Na Żuławach i na Zalewie Wiślanym prognozuje również spadki stanów wody, jednak wciąż powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych.

  Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

  Definicja IMGW podaje, że gdy obowiązuje ostrzeżenie pierwszego stopnia, "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

  Czym jest prognoza zagrożeń?

  Według definicji IMGW, "prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...