Informacje
 • Śniegu coraz mniej. Turystów ubywa, a ferie trwają

  21-02-2015 08:59 Zmalało zagrożenie lawinowe

  Stoki w Białce Tatrzańskiej pełne narciarzy

  Fot: TVN24, Film: TVN Meteo

  Na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach, najczęściej można spotkać uczniów z Małopolski, którzy są na półmetku ferii zimowych. Wypoczywających jest mniej niż w pierwszej połowie lutego; wtedy wypoczywała młodzież m.in. z woj. podkarpackiego i lubelskiego.

  Dłuższe i słoneczne dni sprawiają, że w Bieszczadach i Beskidzie Niskim zmniejszyła się pokrywa śniegu. W regionie pracuje jednak zdecydowana większość wyciągów narciarskich.

  - Turyści wybierający się w góry powinni pamiętać, że większość szlaków jest oblodzona. Na niektórych z nich wystają kamienie. Zalecamy, żeby idąc na wycieczki zakładać narty ski-turowe lub rakiety śnieżne – powiedział ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.

  Coraz mniej śniegu

  W Bieszczadach leży od 15 do 18 cm zmrożonego śniegu w Cisnej i Ustrzykach Górnych do ponad pół metra w szczytowych partiach gór. Zmalało zagrożenie lawinowe; od kilku dni obowiązuje pierwszy, najniższy jego stopień.

  Po nieznacznych nocnych przymrozkach, w ciągu dnia zazwyczaj są dodatnie temperatury powietrza. Jest słonecznie i panuje bardzo dobra widoczność; bywają dni, że z Połoniny Wetlińskiej

  widać nawet w promieniu 100 kilometrów.

  Więcej interwencji

  W ocenie Olszewskiego, podczas tegorocznych ferii było więcej interwencji niż przed rokiem. - W zeszłym roku od połowy stycznia do końca lutego GOPR zanotował ich 15; a obecnie mamy już 17 interwencji, a ferie będą trwać jeszcze tydzień – zauważył ratownik.

  Lidia Matwiej z Centrum Informacji Turystycznej w Ustrzykach Dolnych zwróciła uwagę, że od tygodnia "wśród wypoczywających dominują uczniowie z Krakowa oraz woj. małopolskiego". - Jest ich jednak mniej niż w pierwszej połowie lutego, kiedy na feriach wypoczywała młodzież m.in. z woj.

  podkarpackiego i lubelskiego – zaznaczyła.

  W Bieszczadach i Beskidzie Niskim nie ma problemów z wynajęciem miejsc noclegowych w ośrodkach wypoczynkowych, schroniskach i gospodarstwach agroturystycznych.

  Dobre warunki narciarskie

  Nadal dobre warunki narciarskie panują na trasach zjazdowych i biegowych. W gminie Ustrzyki Dolne czynne są wyciągi narciarskie na stokach Gromadzynia, Laworty i Małego Króla oraz w Arłamowie. Z kolei amatorzy narciarstwa biegowego mogą skorzystać np. z tras w Ustianowej Górnej. - Czekają tam na nich trzy pętle liczące po dwa, trzy i pięć kilometrów - przypomniała Matwiej.

  Od poniedziałku ostatni tydzień ferii zimowych rozpoczynają uczniowie z woj.: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Będą odpoczywali do 1 marca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....