Informacje
 • Sejm wysyła Polskę w Kosmos

  24-10-2012 11:17 434 posłów zagłosowało za przystąpieniem do Europejskiej Agencji Kosmicznej
  Sejm wysyła Polskę w Kosmos

  Centrum kontroli lotów Europejskiej Agencji Kosmicznej

  ESA

  Posłowie jednogłośnie przyjęli w środę ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ustawa trafi teraz do Senatu. Za jej przyjęciem głosowało 434 posłów.

  Negocjacje akcesyjne pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną rozpoczęły się 28 listopada 2011 roku w Paryżu. Rozmowy zakończyły się w kwietniu 2012 roku.

  Zgodę na przystąpienie do konwencji ESA polski rząd wyraził w czerwcu tego roku. We wrześniu umowy w tej sprawie wymienili wicepremier Waldemar Pawlak oraz dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain.

  Uczestnictwo z prawem głosu

  Projekt ustawy Rada Ministrów zgłosiła w trybie pilnym. Jak napisano w uzasadnieniu, szybki proces ratyfikacji ma umożliwić Polsce uczestnictwo - z prawem głosu w podejmowanych rozstrzygnięciach - w odbywającym się między 19 a 21 listopada tego roku posiedzeniu Rady ESA.

  Podczas posiedzenia zapadną decyzje o kierunkach działalności i poziomie finansowania Agencji w kolejnych trzech latach.

  Szansa dla nauki

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA - European Space Agency) jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Członkostwo w ESA umożliwi polskim instytutom i firmom pełen udział w europejskich projektach w sferze badań i przemysłu kosmicznego.

  ESA dysponuje rocznym budżetem na poziomie około 4 mld euro. Zatrudnia około 2,2 tys. pracowników ze wszystkich krajów członkowskich, w tym naukowców, inżynierów, informatyków. Siedziba agencji znajduje się w Paryżu.

  Elitarne grono

  Od 2007 roku Polska współpracowała z ESA jako "europejski kraj współpracujący". Obecnie do ESA należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na mocy porozumienia o współpracy we władzach ESA zasiada także przedstawiciel Kanady.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Polska w kosmos
  Nauka, nauką ale tu chodzi o bezpieczeństwo państwa. Jeżeli Polska nie planuje uzywać ułanów to musi wejść w technologie XXIw i kosmos. Sprawy nauki i bajerów to kwestie drugoplanowe.
  ~Vidmen /2012-10-25 00:52
 • I niech lecą...
  I konsekwentnie, w pierwszej kolejności należy tam wysłać wszystkich p..osłów....
  ~radosny /2012-10-24 18:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...