Informacje
 • Sarna albinos zauważona w Dębicy. To wielka rzadkość

  02-03-2021 20:06 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Stado danieli u Reporterki 24 Foto: Kontakt 24/Dariusz Tyrpin | Video: Kontakt 24

  W okolicach Dębicy na Podkarpaciu Reporter 24 zauważył i sfotografował stado saren. Jeden z osobników miał białe umaszczenie.

  Pan Dariusz Tyrpin, który podzielił się z nami zdjęciami zwierząt, jest fotografem. Niedzielne spotkanie z nimi opisał na swojej stronie internetowej.

  "Stado saren na polach leniwie opuściło swoją ostoję w poszukiwaniu pożywienia. Obserwuję, jak całe towarzystwo podąża w moim kierunku. Z całego towarzystwa jeden osobnik zwrócił oczywiście moją uwagę" – opowiedział Reporter 24.

  Osobnik ten był biały.

  Albinizm (bielactwo) objawia się nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

  Jak potwierdziła Anna Karczewska z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, na zdjęciach widać sarnę. Wyjaśniła, że "albinizm ogólnie wśród zwierząt w naturze jest zjawiskiem rzadkim, gdyż geny go warunkujące są recesywne, poza tym takie zwierzę miewa problemy z kamuflażem, więc również ze zdobywaniem pokarmu lub ukrywaniem się". Dodała, że albinizm u zwierząt wiąże się ze słabym wzrokiem lub ślepotą i innymi problemami zdrowotnymi.

  Raz na 100 tysięcy

  W grudniu ubiegłego roku Lasy Państwowe informowały, że albinizm wśród ssaków stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. "U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli" – zwrócono uwagę.

  Lasy Państwowe wyjaśniły, że rozróżnia się albinosy prawdziwe, nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentu w komórkach oraz tęczówce oczu, a także albinosy częściowe. U tych osobników białe części ciała spowodowane brakiem melanin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała.

  Trzecią odmianą albinizmu, jak czytamy, jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim. Polega on na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała z wyjątkiem oczu. Przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...