Informacje
 • Są miejsca na Wiśle, gdzie widać "góry lodowe wielkości domu"

  18-02-2021 14:15 Trwa lodołamanie na Wiśle i Odrze
  Puścił zator lodowy koło Kępy Polskiej Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Sześć lodołamaczy pracuje w środkowym biegu Wisły na Zbiorniku Włocławskim. Lodołamanie odbywa się na odcinku rzeki od Dobrzynia nad Wisłą do Nowej Wsi. Poziom Wisły w rejonie Płocka, a także powyżej - w okolicy Wyszogrodu i Kępy Polskiej - jest wciąż wysoki.

  Jak poinformowały w czwartek Wody Polskie, na Zbiorniku Włocławskim sześć jednostek wypłynęło na rzekę o godz. 7. rano, a ich prace mają zakończyć do godz. 19.

  "Akcja lodołamania odbywa się na odcinku Dobrzyń-Nowa Wieś i jest połączona z przepuszczaniem pokruszonej kry przez stopień we Włocławku" - podały Wody Polskie w czwartkowym komunikacie.

  Kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski podał, że na Zbiorniku Włocławskim, bliżej Płocka, miejscami utrzymuje się gruba warstwa lodu, czasem nawet spiętrzonego.

  - Na terenie gminy Nowy Duninów są miejsca na Wiśle, gdzie rzeka płynie i nie jest pokryta lodem, ale są też i takie, gdzie utrzymuje się pokrywa lodowa, równa, stabilna, a także takie, gdzie po prostu na rzece widać góry lodowe wielkości domu - powiedział w czwartek Jakubowski.

  Rozpoczęte jeszcze w minioną sobotę i kontynuowane w niedzielę lodołamanie na wiślanym Zbiorniku Włocławskim, który rozciąga się od Płocka do Włocławka, zostało w poniedziałek wstrzymane ze względu na panujące niekorzystne warunki hydrologiczno-meteorologiczne. Akcję wznowiono w środę. Jak podawały wcześniej Wody Polskie, lodołamanie na Zbiorniku Włocławskim, być może z przerwami, potrwa na pewno kilka tygodni.

  Przekroczone stany alarmowe

  W czwartek przed południem poziom Wisły w Wyszogrodzie wynosił 587 cm, czyli 37 cm ponad stan alarmowy, natomiast w Kępie Polskiej 496 cm, czyli 46 cm powyżej stanu ostrzegawczego, przy stanie alarmowym 500 cm. Od środy wieczorem przybyło na tych wodowskazach od 4 do 5 cm wody.

  Według danych Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Płocku, poziom Wisły w czwartek przed południem wynosił na poszczególnych wodowskazach: Grabówka 340 cm (stan alarmowy 340 cm), Borowiczki 367 cm (stan alarmowy 345), brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta - 340 cm (stan alarmowy 237), a na nabrzeżu PKN Orlen - 764 cm (stan alarmowy 700). Oznacza to, wobec danych ze środy wieczorem, niewielki przyrost wody na dwóch wodowskazach - o 1 do 2 cm, a na jednym poziom wody bez zmian.

  W Płocku wciąż obowiązuje ogłoszony ponad tydzień temu alarm przeciwpowodziowy. Został wówczas wprowadzony z uwagi na zator lodowy na Wiśle poniżej miasta - w miejscowości Popłacin - blokujący swobodny przepływ wody i powodujący przybór rzeki. Utrzymany jest też alarm przeciwpowodziowy, który w minioną środę wprowadzono w siedmiu położonych nad Wisłą gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

  Lodołamanie także na Odrze

  Akcja lodołamania jest prowadzona również na Odrze. Jak poinformowały w czwartek Wody Polskie, siedem polskich i sześć niemieckich lodołamaczy pracuje na Odrze Zachodniej, Regalicy i Jeziorze Dąbie.

  Część jednostek wczoraj kruszyła lód na Odrze granicznej, z uwagi na występujące w rejonie wysokie stany wód i (stan alarmowy w rejonie wodowskazu Bielinek oraz Gozdowice). Obecnie sytuacja jest opanowana.

  Rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel poinformował, że w związku z prognozowanymi przez IMGW-PIB ociepleniem oraz odwilżą, wszystkie jednostki Wód Polskich są gotowe do podjęcia działań przeciwpowodziowych. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich pełnią stałe dyżury.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....