Informacje
 • Rzeszów - co zobaczyć? Zwiedzanie i atrakcje turystyczne

  12-07-2021 07:59 Rzeszów to stolica województwa podkarpackiego
  Kapsuła Cargo Dragon odłącza się od ISS Foto: Shutterstock | Video: ENEX

  Zamek z kamiennymi fortyfikacjami, stary cmentarz z porośniętymi roślinnością nagrobkami i romantyczny spacer Aleją Pod Kasztanami - Rzeszów to miasto, w którym znajdziesz przeróżne atrakcje turystyczne. Proponujemy ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w Rzeszowie.

  Charakterystycznym dla Rzeszowa punktem jest Pomnik Czynu Rewolucyjnego.

  Przy Alei Pod Kasztanami zobaczysz secesyjne wille.

  Pod rzeszowskim Rynkiem ciągną się długie korytarze.

  Rynek

  Centralnym punktem rzeszowskiego Starego Miasta jest Rynek, który ma kształt nierównomiernego czworoboku o wymiarach około 100 na 50 metrów. Wokół niego zobaczyć można zabytkowe kamienice. W 1842 roku wielki pożar strawił doszczętnie wszystkie budynki wokół placu. Ostatecznie pod względem architektonicznym Rynek ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku.

  Kamienice zbudowane wokół placu mają z reguły po dwa poziomy piwnic, które wkopane są nawet 10-12 metrów w głąb ziemi. Natrafić można również na lochy i korytarze, które łączyły budynki lub w ogóle prowadziły poza miasto. Co ciekawe – badania archeologiczne dowodzą, że pierwotny poziom Rynku był dużo niższy niż obecny.

  Podczas prac modernizacyjnych w 2001 roku natrafiono na XVII-wieczną studnię. Dawniej mieszkańcy czerpali z niej wodę pitną, jednak w XIX wieku zapadła decyzja o jej zakopaniu. Na głębokości 12 metrów studnia ma połączenie z siecią korytarzy wydrążonych pod placem. Obecnie można ją podziwiać na Rynku.

  SPRAWDŹ: Niezwykłe miejsca na Podkarpaciu w obiektywie Reporterów 24

  Plac Cichociemnych

  Z Rynku swoje kroki możesz skierować ulicą Przesmyk do Placu Cichociemnych. Dawniej, w XIV wieku, znajdował się tam dwór wójta. Przez wieki miejsce to się zmieniało. Obecnie zobaczyć tam można kamienne tablice, na których znajdują się nazwiska więźniów wywiezionych do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu.

  Rzeszów - zwiedzanie: Stary Cmentarz

  Z Placu Cichociemnych warto przejść się ulicą Adama Mickiewicza i dotrzeć do Starego Cmentarza. To naprawdę niezwykłe miejsce na mapie Rzeszowa. To najstarsza nekropolia w mieście, która założona została w 1792 roku. Zamknięto go ostatecznie dopiero w 1957 roku.

  Poza oczywistą wartością historyczną, jest to również niezwykle klimatyczne miejsce. Stare nagrobki porośnięte roślinnością tworzą niespotykaną atmosferę.

  Zamek w Rzeszowie

  To jeden z najbardziej interesujących zabytków miasta. Wybudowano go w latach 1902-1906 w miejscu Zamku Lubomirskich. Zanim zobaczysz sam zamek, zwrócisz najpewniej uwagę na potężny mur, sięgający nawet pięciu metrów. Cały zamek otaczają kamienne fortyfikacje. Co ciekawe, w zamku do 1981 roku mieściło się więzienie.

  Rzeszów: atrakcje turystyczne - fontanna multimedialna

  Po obejrzeniu zamku warto przespacerować się aleją Lubomirskich. Przy niej zobaczysz fontannę multimedialną. Jej główną atrakcją są tańczące w rytm muzyki strumienie wody oraz prezentacje laserowe i filmowe. Oczywiście, największe wrażenie robią wieczorem.

  Letni pałac Lubomirskich

  Tuż obok fontanny zobaczysz Letni pałac Lubomirskich. Niestety nie zachował się do czasów współczesnych barokowy ogród, a sam budynek był wielokrotnie przebudowywany. Pałac powstał najprawdopodobniej około 1700 roku i był miał służyć jako miejsce wypoczynku i rozrywki dla rodu Lubomirskich.

  Aleja Pod Kasztanami

  Teraz czas na spacer znajdującą się pomiędzy Letnim pałacem Lubomirskich i fontanną Aleją Pod Kasztanami. O jej niezwykłości stanowią trzy secesyjne wille, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. Są bogato zdobione, a wyglądem przypominają raczej dworki lub miniaturowe zamki.

  Secesyjne wille znajdziesz przy Alei Pod Kasztanami pod numerami 6, 8 i 10.

  Pomnik Czynu Rewolucyjnego

  W 1974 roku w centrum miasta, u zbiegu alei Łukasza Cieplińskiego i Józefa Piłsudskiego, wzniesiono ogromny monument. Nosi on również nazwę Pomnika Walk Rewolucyjnych.

  Co przedstawia ten charakterystyczny pomnik w Rzeszowie, który stał się obiektem internetowych żartów? Są to dwa liście lauru składające się z 37 par elementów. Do liści przymocowane są dwie rzeźby - Nike, bogini zwycięstwa oraz druga – robotnik, chłop i żołnierz. Łączna wysokość pomnika to 38 metrów.

  Okrągła kładka dla pieszych

  Również w Rzeszowie zobaczyć można niezwykle oryginalne przejście - okrągłą kładkę dla pieszych, która znajduje się nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej. Spektakularnie wygląda przede wszystkim w nocy, kiedy podświetlona jest specjalną iluminacją.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...