Informacje
 • Ryś na drodze, jak u siebie

  12-02-2019 11:35 Przeszedł przez drogę i zniknął
  Ryś w Nadleśnictwie Szczytno Foto: Katarzyna Bartko/Lasy Państwowe | Video: Katarzyna Bartko/Lasy Państwowe

  W tym miejscu jeszcze rysi nie widziano. W województwie warmińsko-mazurskim w Nadleśnictwie Szczytno jadąca autem kobieta nagrała tego dzikiego kota kamerą samochodową - podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

  Ryś, którego uchwyciła samochodowa kamera, bez pośpiechu przeszedł przez asfaltową drogę i zniknął w lesie. Zaobserwowano go w w środę w Leśnictwie Nowiny (Nadleśnictwo Szczytno) między Szymanami a Szczytnem.

  - W tym miejscu nie odnotowaliśmy wcześniej obecności rysia - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Adam Pietrzak i dodał, że nagranie zwierzęcia jest dla leśników powodem do radości.

  Ostatnie liczenie cztery lata temu

  Z danych przekazanych przez Pietrzaka wynika, że ostatnią inwentaryzację rysia na obszarze podlegającym pod RDLP Olsztyn przeprowadzono w sezonie 2014/2015. Jednak ze względu na "brak odpowiednich danych oraz bardzo duży zasięg wędrówek tych zwierząt" nie określono konkretnych miejsc, w których bytują zidentyfikowane osobniki.

  Wyróżnienie poszczególnych zwierząt było możliwe dzięki dokładnym pomiarom tropów "z przejść drapieżników na transektach oddzielających całkowicie różne obserwacje oraz świeżość tropów wraz z kierunkiem przemieszczania się rysi".

  Transekt to według definicji Lasów Państwowych "szlak wytyczony w lesie, służący do celów pomiarowych, monitorowania zjawisk przyrodniczych i zbierania danych prognostycznych."

  Zaobserwowano siedem rysi

  W czasie tej inwentaryzacji stwierdzono występowanie zaledwie siedmiu rysi: dwa w Puszczy Piskiej, jednego w Puszczy Boreckiej (obserwacja bezpośrednia podczas inwentaryzacji), trzy w Puszczy Rominckiej oraz jednego w północnej części Nadleśnictwa Czerwony Dwór w Lasach Skaliskich.

  Przyrodnicy szacują liczebność rysi w Polsce na 200 osobników. W Polsce występują dwie populacje tych zwierząt: bałtycka - której przedstawiciele żyją w północno-wschodniej części kraju, i karpacka. Różnią się od siebie genetycznie.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ryś
  No cóż, ryś w lesie rzeczywiście jest u siebie. To ludzie są intruzami.
  ~Rzepicha /2019-02-12 14:03
 • rys
  I tak wszystkie gatunki zagrożone kończą na drodze rozmaślone przez auta więc tego zapewne nic innego nie czeka...
  johnny75 /2019-02-12 13:32
 • Oj mandat się należy
  za taki skręt i jeszcze jechanie po podwójnej ciągłej!
  ~xyz /2019-02-12 12:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...