Informacje
 • Restauracja nie dla Polaka

  26-03-2012 08:59 Na posiłki poza domem wydajemy najmniej w UE
  Restauracja nie dla Polaka

  Polacy rzadko decydują się na obiady w restauracji

  sxc.hu

  Na posiłki w lokalach i usługi hotelowe przeciętna polska rodzina wydaje co miesiąc niespełna 60 zł. To najgorszy wynik w UE - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

  Według Eurostatu, Polacy zostawiają w restauracjach i hotelach zaledwie 2,8 proc. swoich budżetów przeznaczonych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych. To trzy razy mniej niż średnia unijna.

  Z kolei według raportu Makro Cash & Carry na jednorazowy posiłek w barze czy restauracji Polak wydaje średnio 16 zł. - Sposób spędzania czasu wolnego polegający na odwiedzaniu restauracji jeszcze nie przyjął się w Polsce - mówi socjolog z PAN Henryk Domański.

  Schabowy do łóżka

  Jak podkreśla "DGP", inna sprawa, że mieszkańcy starych krajów UE są często zamożniejsi od nas i mogą więcej wydawać na konsumpcję. Dodatkowo dochodzi relacja cen do zarobków - choć zarabiamy mniej, to za posiłek w dobrej restauracji płacimy tyle samo co oni.

  W tym roku wskaźnik korzystania przez Polsków z hoteli i restauracji może się jeszcze obniżyć, bo latem w związku z Euro 2012 ceny pójdą w górę. I za 16 zł nie będzie można nic zjeść, więc zostaniemy w wygodnym domowym łóżku z poczciwym schabowym na talerzu - podsumowuje "DGP"

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Jedzenie w restauracji jest przyjemniejsze!
  Nie należę do przeciętnej rodziny, ale nie sądziłam, że jest aż tak źle. Z rodzicami w restauracji zazwyczaj jestem mniej- więcej 4-5 razy w miesiącu a posiłek dla jednej osoby kosztuje około 80 złotych. Moi rodzice nie są wyjątkowo zamożni, ale jemy dobrze i zależy im żeby jedzenie było smaczne, a stek krwisty, a nie tak jak w większości restauracji: powie się krwisty a dostaje się kawał mięsa wysmażony na zuzelek :/ Więc zamiast kupować niepotrzebna rzeczy rodzice zaoszczędzają, a jaj tu jedna pani pisała wydać ekstra 50 złotych raz w miesiącu- nic się nie stanie :)
  ~j999 /2013-02-14 22:57
 • Czy napewno placimy tyle co oni
  "Dodatkowo dochodzi relacja cen do zarobków - choć zarabiamy mniej, to za posiłek w dobrej restauracji płacimy tyle samo co oni."
  Quatsch
  W polsce jest zdecydowanie taniej, nawet w tzw. dobrej restauracji niz w krajach Europy zachodniej.
  ~maciej /2012-05-05 13:18
 • skączcie z tym marudzeniem
  Przestańcie stękac ze nie ma na to i tamto ... Przecież jak raz w miesiącu wyskoczysz do restauracji to dramatu nie będzie ...ludzie nie przesadzajcie z tym nie mam, nies tac mnie i takie tam bowiem ile z Waszych lodówek wyrzucacie żarcia do śmietnika jak sie przeterminuje z wiadomych powodów ????
  ~Tymbark /2012-05-01 19:47
 • Bidea
  Nie chodzę do restauracji bo mnie na to nie stać !!!
  Za posiłek dla 2 osób trzeba mw zapłacić około 50 zł, a to samo przyrządzę w domu za 30 zł i mam jeszcze na drugi dzień :]
  ~ewa /2012-03-27 00:02
 • przecież nawet niestać na
  na COCA-COLE !
  ~fakes1 /2012-03-26 20:10

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...