Informacje
 • Rekordy pogodowe w Tatrach.
  Po raz pierwszy było tam termiczne lato

  31-08-2015 14:33 Spadło zaledwie 35,5 l/mkw. deszczu

  Susza dotknęła zasobne w wodę Tatry

  PAP/Grzegorz Momot

  Sierpień bieżącego roku w Zakopanem był najbardziej suchym miesiącem w historii pomiarów. Pod Tatrami w końcu było termiczne lato, bo średnia temperatura w lipcu i sierpniu przekroczyła 15 st. Celsjusza – powiedział Michał Furmanek ze stacji IMGW w Zakopanem.

  Z danych IMGW wynika, że w sierpniu w Zakopanem było sześć dni deszczowych; w ciągu całego miesiąca spadło zaledwie 35,5 l/mkw. deszczu. Średnia miesięczna opadów w sierpniu w mieście pod Giewontem wynosi 139,9 l/mkw. Dotychczasowe minimum opadów było w 1992 r. – wówczas w sierpniu padało przez dziewięć dni, a miesięczny opad wyniósł 38,3 l/mkw. Lipiec również należał do najbardziej suchych w historii – w tym miesiącu spadło w Zakopanem 63,3 mm deszczu, a średnia wynosi 176,4 l/mkw.

  Średnie dobowe temperatury w minione wakacje pod Tatrami również należały do rekordowych; w sierpniu było to 18,2 st. C. Temperatura średnia w lipcu wyniosła 17,7 st. C.

  Brak lata

  Jak zauważa Furmanek, w Zakopanem zazwyczaj nie ma lata termicznego, ponieważ średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 14,2 st.c. - Aby wystąpiło tak zwane lato termiczne, średnia temperatura w lipcu i sierpniu musi przekroczyć 15 st. C. W tym roku zdecydowanie mieliśmy lato termiczne pod Tatrami – mówił.

  Bezdeszczowe i słoneczne lato sprzyjało górskim wędrówkom, ale spowodowało znaczny ubytek wody w tatrzańskich jeziorach i potokach. W niektórych jeziorach ubyło blisko metr wody jak na przykład w Przednim Stawie w Dolinie Pięciu Stawów Polskich, a z największego polskiego wodospadu Siklawa, cieknie jedynie wąska stróżka wody.

  Rok temu było deszczowo

  Ubiegłoroczne wakacje pod Tatrami należały do najbardziej deszczowych w historii.
  Według synoptyków wrzesień pod Giewontem ma być nadal ciepły, choć już w środę skończą się 30-sto stopniowe upały.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...