Informacje
 • RCB: kolejna ofiara śmiertelna mroźnej pogody

  17-01-2021 12:12 Od początku listopada zmarło 13 osób
  Prognoza pogody na piątek 14.05 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w sobotę wzrósł tragiczny bilans mroźnej aury w Polsce. Z powodu wychłodzenia zmarła jedna osoba z województwa pomorskiego.

  Obecny weekend jest jednym z najmroźniejszych od dłuższego czasu. W wielu miastach Polski w nocy z soboty na niedzielę temperatura sięgnęła mniej niż -20 stopni Celsjusza.

  W nocy z soboty na niedzielę synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym mrozem dla większości kraju. Alert nie objął jedynie trzech województw - lubuskiego, dolnośląskiego i opolskiego.

  >>> Sprawdź aktualne ostrzeżenia IMGW

  Jak wynika z informacji przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w sobotę z wychłodzenia zmarła jedna osoba, doszło do tego na Pomorzu. W piątek nie doszło do żadnego zgonu z tego powodu.

  Według informacji Komendy Głównej Policji od 1 listopada z powodu wychłodzenia zmarło 13 osób.

  Jak pomóc?

  W przypadku znalezienia potrzebującego pomocy należy dzwonić pod numer 112. Należy reagować, gdy mamy informację o osobach nocujących w nieogrzewanych altankach, pustostanach czy innych miejscach, które nie zapewniają bezpiecznego schronienia. Nie przechodźmy obojętnie obok śpiących na przystankach, zadbajmy także o starszych sąsiadów, którzy podczas zimowych dni mogą potrzebować naszej pomocy. Wbrew powszechnie panującej opinii śmierć z powodu wychłodzenia organizmu nie dotyka tylko osób bezdomnych.

  W każdym województwie przygotowane są miejsca, w których osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni, a także zjeść ciepły posiłek.

  Poziom zagrożenia hipotermią

  Poziom obciążenia cieplnego organizmu oceniany jest na podstawie wskaźnika UTCI (Universal Thermal Climate Index). Do wyznaczania wartości UTCI wykonuje się obliczenia bilansu cieplnego człowieka w danych warunkach meteorologicznych, uwzględniając poza temperaturą i wilgotnością powietrza również prędkość wiatru oraz ciśnienie. Wartość UTCI nie jest tożsama z wartością temperatury powietrza.

  Poziom zagrożenia hipotermią od listopada do marca szacowany jest w pięciu kategoriach:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...