Informacje
 • Rademenes. Czarny kot, który przynosi
  szczęście chorym zwierzętom

  27-03-2015 15:15 Kot "pracuje na pełen etat" w schronisku dla zwierząt w Bydgoszczy

  Kot-pielęgniarz opiekuje się chorymi zwierzętami

  Fot. Marta Sowińska / Film: TVN24

  Poznajcie Rademenesa. To kot, który cudem uniknął uśpienia i teraz umila ciężkie chwile innym zwierzętom. Mieszka w schronisku dla zwierząt w Bydgoszczy. - Przytula się do każdego zwierzaka w gabinecie - mówi Lucyna Kuziel–Zawalich, weterynarz z bydgoskiego schroniska, która obecnie jest właścicielką czworonoga.

  Rademenes, czarny kot-pielęgniarz, w ubiegłym roku trafił do bydgoskiego schroniska. Miał zostać uśpiony, jednak jego urokowi nie mogła oprzeć się pani Lucyna Kuziel–Zawalich, która pracuje w tym schronisku jako lekarz weterynarii. Kobieta przygarnęła zwierzę.

  - Rademenes trafił do nas na przełomie września i października. Poprzedni właściciele przynieśli go, żeby mu skrócić cierpienie. Miał niespełna dwa miesiące i już złapał zapalenie górnych dróg oddechowych - powiedziała Kuziel–Zawalich w rozmowie z reporterem TVN24.

  Walka o życie

  Stan zdrowia kota był na tyle fatalny, że pracownicy schroniska postanowili nie dopuszczać go do innych zwierząt. Zwierzę miało problem z sierścią. Zaczęło łysieć. Rademenes przebywał w odizolowanym gabinecie.

  Kuziel-Zawalich podkreśla, że był to "ciężki przypadek". Dodaje przy tym, że mimo to, gdy tylko "wzięła tę małą kulkę na ręce, nie była w stanie jej uśpić". Zaczęła walkę o jego życie, która zakończyła się wygraną.

  Kot-pielęgniarz

  Jednak to nie koniec niezwykłej historii Rademenesa. Od kiedy kot zamieszkał w schronisku zaczął "dziwnie" się zachowywać. Niektórzy żartują nawet, że zaczął pracować na pełen etat jako pielęgniarz. Gdy do schroniska trafiają chore zwierzęta - nieważne czy to jest kot, pies - Rademenes zbliża się do niego i wspiera w ciężkich chwilach, np. po operacji.

  - Przytula się do zwierząt, które dochodzą do siebie po zabiegu. Czasami nawet wylizuje im uszy - powiedziała Izabella Szolginia, wyjaśniła dyrektorka schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wondered if Radamedes is still nursing other cats?
  I read about Radamedes the nurse cat a year ago and wondered how this caring ct is fairing today?
  ~lindynil /2016-04-16 17:18
 • Żyj Ramzesie drogi jak najdłużej ;*
  Widać jego stoicki spokój i inteligencje w oczach poza tym jest pełen empatii i czułości cudowny kot <3 Niesamowite ile zwierzęta potrafią dać poprzez miłość :*kochany :* gdyby w niektórych ludziach choć byłą odrobina tej empatii i tego dobra co w Ramzesie świat byłby lepszy ...zwierzęta nie umieją mówić ,ale pokazują poprzez swoje zachowanie jak kochają i jakie są .Bo ważniejsze od słów są czyny ...
  ~nIKOLA /2015-04-29 22:58
 • Wszystkiego naj...kotku
  moja suczka też przeżyła dzięki wspaniałej pani weterynarz. Karmiłam ją strzykawką, ale było warto, dzis jest moja psią "córeczką":D
  ~Marbea /2015-04-22 16:50
 • Hi
  He is really a nice guy. Seems to be the opposite of Grumpy Cat
  ~Chrishel /2015-04-21 22:52
 • plusy i minusy
  Troche to nieodpowiedzialne zeby tak chodzil po gabinetach wsrod chorob i roznosil zarazki, choroby. Wielu stał się nosicielem i jemu nic nie bedzie a inne zwierzeta zachorują.
  ~Karina /2015-04-21 16:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...