Informacje
 • Rademenes. Czarny kot, który przynosi
  szczęście chorym zwierzętom

  27-03-2015 15:15 Kot "pracuje na pełen etat" w schronisku dla zwierząt w Bydgoszczy

  Kot-pielęgniarz opiekuje się chorymi zwierzętami

  Fot. Marta Sowińska / Film: TVN24

  Poznajcie Rademenesa. To kot, który cudem uniknął uśpienia i teraz umila ciężkie chwile innym zwierzętom. Mieszka w schronisku dla zwierząt w Bydgoszczy. - Przytula się do każdego zwierzaka w gabinecie - mówi Lucyna Kuziel–Zawalich, weterynarz z bydgoskiego schroniska, która obecnie jest właścicielką czworonoga.

  Rademenes, czarny kot-pielęgniarz, w ubiegłym roku trafił do bydgoskiego schroniska. Miał zostać uśpiony, jednak jego urokowi nie mogła oprzeć się pani Lucyna Kuziel–Zawalich, która pracuje w tym schronisku jako lekarz weterynarii. Kobieta przygarnęła zwierzę.

  - Rademenes trafił do nas na przełomie września i października. Poprzedni właściciele przynieśli go, żeby mu skrócić cierpienie. Miał niespełna dwa miesiące i już złapał zapalenie górnych dróg oddechowych - powiedziała Kuziel–Zawalich w rozmowie z reporterem TVN24.

  Walka o życie

  Stan zdrowia kota był na tyle fatalny, że pracownicy schroniska postanowili nie dopuszczać go do innych zwierząt. Zwierzę miało problem z sierścią. Zaczęło łysieć. Rademenes przebywał w odizolowanym gabinecie.

  Kuziel-Zawalich podkreśla, że był to "ciężki przypadek". Dodaje przy tym, że mimo to, gdy tylko "wzięła tę małą kulkę na ręce, nie była w stanie jej uśpić". Zaczęła walkę o jego życie, która zakończyła się wygraną.

  Kot-pielęgniarz

  Jednak to nie koniec niezwykłej historii Rademenesa. Od kiedy kot zamieszkał w schronisku zaczął "dziwnie" się zachowywać. Niektórzy żartują nawet, że zaczął pracować na pełen etat jako pielęgniarz. Gdy do schroniska trafiają chore zwierzęta - nieważne czy to jest kot, pies - Rademenes zbliża się do niego i wspiera w ciężkich chwilach, np. po operacji.

  - Przytula się do zwierząt, które dochodzą do siebie po zabiegu. Czasami nawet wylizuje im uszy - powiedziała Izabella Szolginia, wyjaśniła dyrektorka schroniska dla zwierząt w Bydgoszczy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wondered if Radamedes is still nursing other cats?
  I read about Radamedes the nurse cat a year ago and wondered how this caring ct is fairing today?
  ~lindynil /2016-04-16 17:18
 • Żyj Ramzesie drogi jak najdłużej ;*
  Widać jego stoicki spokój i inteligencje w oczach poza tym jest pełen empatii i czułości cudowny kot <3 Niesamowite ile zwierzęta potrafią dać poprzez miłość :*kochany :* gdyby w niektórych ludziach choć byłą odrobina tej empatii i tego dobra co w Ramzesie świat byłby lepszy ...zwierzęta nie umieją mówić ,ale pokazują poprzez swoje zachowanie jak kochają i jakie są .Bo ważniejsze od słów są czyny ...
  ~nIKOLA /2015-04-29 22:58
 • Wszystkiego naj...kotku
  moja suczka też przeżyła dzięki wspaniałej pani weterynarz. Karmiłam ją strzykawką, ale było warto, dzis jest moja psią "córeczką":D
  ~Marbea /2015-04-22 16:50
 • Hi
  He is really a nice guy. Seems to be the opposite of Grumpy Cat
  ~Chrishel /2015-04-21 22:52
 • plusy i minusy
  Troche to nieodpowiedzialne zeby tak chodzil po gabinetach wsrod chorob i roznosil zarazki, choroby. Wielu stał się nosicielem i jemu nic nie bedzie a inne zwierzeta zachorują.
  ~Karina /2015-04-21 16:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przez Polskę przejdzie zimny front, za którym z północy dotrze do nas ochłodzeni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...