Informacje
 • Ptaki czują wiosnę. Poruszenie w Parku Narodowym Ujście Warty

  17-02-2019 07:10 Pojawiły się pierwsze skowronki
  Przyroda budzi się do życia w Parku Narodowym Ujście Warty Foto: TVN24 | Video: TVN24

  Coraz dłuższy dzień i coraz wyższa temperatura - to znak dla przyrody, że powoli zbliża się wiosna. Pierwsze jej oznaki widać między innymi w Parku Narodowym Ujście Warty, gdzie zlatuje się coraz więcej ptaków.

  - Pierwsze oznaki wiosny to przede wszystkim pojawiające się skowronki - opowiadał Michał Wołownik, pracownik Parku Narodowego Ujście Warty. Dodał, że wiosnę zapowiada również coraz większa liczba gęsi, zatrzymujących się w Parku na odpoczynek podczas migracji z Europy Zachodniej.

  Jak szacuje Wołownik, szczyt liczebności przylatujących do Parku gęsi prawdopodobnie przypadnie na początek marca.

  Żurawie, bieliki i myszołowy

  - Zaczynają się też odzywać żurawie terytorialnie, czyli ptaki dobrane już w pary, które zaczynają pilnować swojego terytorium. Stopniowo obserwujemy też zwiększoną aktywność bielików przy gniazdach, gdzieniegdzie mamy już tokujące pary myszołowów, także tą wiosnę zaczynamy już słyszeć i obserwować w Parku - przyznał Wołownik.

  Skąd ptaki wiedzą, że nadchodzi wiosna?

  Jak tłumaczy pracownik PN Ujście Warty, najważniejszym czynnikiem, dzięki któremu ptaki odczuwają nadejście wiosny jest wydłużanie się dnia. - Wraz ze wzrostem długości dnia dni są cieplejsze, ptaki są aktywne przez dłuższy czas. Nazywamy to fototropizmem - tłumaczył. Dodał również, że ptaki oceniają, że zbliżają się cieplejsze dni, odpowiednie dla wyprowadzania lęgów.

  Obecnie spośród gatunków ptaków najwięcej jest gęsi. Pod względem liczebności dominują cztery gatunki: gęgawa, zbożowa, tundrowa i białoczelna.

  Parkowe "must see"

  Gdzie najlepiej się udać, chcąc podejrzeć ptaki w PN Ujście Warty?

  - Przede wszystkim ścieżka przyrodnicza "Ptasim szlakiem", czyli tak zwana kultowa betonka […] Jest to miejsce, gdzie mamy w sumie jedną z największych koncentracji ptaków i najlepsze warunki do obserwowania ptaków - mówił Wołownik. Na terenie Parku znajdują się również liczne punkty widokowe.

  Park Narodowy Ujście Warty znajduje się na zachodzie Polski, tuż przy granicy z Niemcami, w rejonie ujścia Warty do Odry. Powstał w celu ochrony unikatowych terenów podmokłych, pastwisk oraz łąk. Zaobserwowano tam 279 gatunków ptaków.

  W czwartek w Szczecinie zakwitły krokusy. Czytaj więcej tutaj
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wiosna wszędzie
  U mnie, nad Wisłą, w ścisłym centrum Warszawy, wszystkie skrzydlate, mieszkające nad rzeką, nadają od 4. rano::))) Poruszenie wiosenne w pełni! Widziałam dziś też srokę, która miała patyk w dziobie i przymierzała, jakby go tu ułożyć na gałęziach!
  ~Asas /2019-02-17 10:54
 • Dokładnie
  Grzywacze, sierpówki, dzięcioły zielone - zachowują się już tak, jakby amoku dostały. Dość niezwykłe jak na tę porę roku. Do PN Ujście Warty mam pół godziny samochodem i nawet z okna auta widać coraz większe skupiska ptaków na rozlewiskach, nawet tuż przy trasie Gorzów Wlkp. - Kostrzyn n/Odrą. Ptaki jakby bardziej zajęte już sobą niż przetrwaniem zimy, chociaż w tym rejonie zima była tylko kilka dni:) Ale zawsze miło zobaczyć, jak przyroda się budzi do życia i wiosna nadchodzi...
  yogi47 /2019-02-17 07:25

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....