Informacje
 • "Powietrze drgało od gorąca". Minęły 23 lata od wielkiego pożaru w Puszczy Noteckiej

  11-08-2015 11:45 Z dymem poszło 6 tys. hektarów lasu
  "Powietrze drgało od gorąca". Minęły 23 lata od wielkiego pożaru w Puszczy Noteckiej

  Pożar Puszczy Noteckiej (zdj. ilustracyjne)

  CC BY-SA 2.0/BlueCanoe

  10 sierpnia minęły 23 lata od jednego z największych pożarów lasów w Polsce. Miał on miejsce w Puszczy Noteckiej. - To była wielka tragedia, nie tylko dla środowiska ale przede wszystkim dla ludzi tam mieszkających - wspomina wydarzenie Dominik Dembski z OSP w Wieleniu.

  Las zapalił się o godzinie 16.27 10 sierpnia 1992 roku pomiędzy Miałami a Drawskim Młynem. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieleniu otrzymali zgłoszenie o 16.40. Bez zbędnej zwłoki wyjechali na akcję. Jeszcze zanim dojechali na miejsce, z oddali dostrzegli słup dymu. Już wtedy wiedzieli, że to nie będzie prosta akcja, a pożar trawi znaczną część lasu. Dym widoczny z odległości 20 km, sięgał wysokości 2000 m.

  "Dym był niczym gęsta mgła. Powietrze drgało od gorąca" - opisuje wydarzenie Dominik Dembski z OSP w Wieleniu.

  Silny wiatr rozprzestrzeniał płomienie

  Prędkość wiatru sięgała 15 metrów na sekundę. Zmiana jego kierunku na zachodni spowodowała szybkie przemieszczanie się ognia, a mały cyklon, który spowodował bardzo silną turbulencję, doprowadził do burzy ogniowej. W tym czasie z tego powodu wycofano z akcji samoloty.

  "Spalił nam się lakier na samochodzie. A asfalt był tak rozgrzany, że na ulicy zostawały ślady opon" wspomina Dominik Dembski.

  Na pomoc mieszkańcom

  Największą uwagę skupiono na obronie budynków mieszkalnych, co zakończyło się sukcesem. Strażacy krążyli po okolicznych wioskach, niosąc pomoc i ostrzegając ludzi. Strażacy z OSP w Wieleniu pojechali do Zawady i Potrzebowic. Ostatnia miejscowość była cała zagrożona; zarówno budynki mieszkalne jak i magazyny czy składy paliwa. Leśne drogi były nieprzejezdne, dlatego ratownicy nie byli w stanie do niej dojechać.

  W Miałach krajobraz wyglądał jak w filmach wojennych. Ludzie wynosili dobytek z domów i koczowali na ulicach. Część mieszkańców opuściła wieś. Połowa załogi spała, a druga połowa gasiła pożar zabudowań.

  Zbawienna burza

  Pożar trwał do godz. 0.30 następnego dnia i zakończył się dzięki gwałtownej burzy, która w ciągu zaledwie 15 minut ugasiła ogień, ratując tym samym pozostałą część Puszczy Noteckiej. Burza okazała się zbawienna, strażacy dogasili ogień i około godziny 4 nad ranem wycofano ich z akcji.

  "Ludzie klęczeli i płakali ze szczęścia" przywołuje wspomnienia Dominik Dembski.

  Nikt nie ucierpiał

  Pożar ten jest drugim co do wielkości pożarem lasu w Polsce po drugiej wojnie światowej. Na pierwszym miejscu plasuje się pożar w Kuźni Raciborskiej. W ciągu dziewięciu godzin w Puszczy Noteckiej spłonęło prawie 6 tys. hektarów lasów, 19 budynków gospodarczych i trzy gospodarstwa. Nie było ofiar w ludziach.

  "Widziałem teraz ludzi, którzy stracili dorobek całego życia. To była wielka tragedia, nie tylko dla środowiska ale przede wszystkim dla ludzi mieszkających w Puszczy" wspomina Dembski.

  Pożar wzniecił pociąg

  Dopiero po pożarze okazało się, że ogień wzniecił się od iskier sypiących się z zablokowanych hamulców pociągu relacji Poznań-Krzyż. Mimo natychmiastowo podjętej akcji gaśniczej, ogień szybko się rozprzestrzenił m.in. wskutek niskiej wilgotności ściółki, która wynosiła około 7 procent. Strażacy z OSP w Wieleniu byli trzecią jednostką, która podjęła działania w samym zarzewiu ognia.

  W kolejnych latach wzdłuż torowiska utworzono 8-metrowe pasy przeciwpożarowe (pozbawione roślinności), a także biologiczne pasy bezpieczeństwa o szerokości od 50 do 100 metrów, porośnięte wyłącznie gatunkami liściastymi - niepodatnymi na ogień.

  Zmiana drzewostanu

  Usuwanie skutków pożaru trwało trzy lata. Przy wyrębie spalonego lasu pracowało 5 tys. osób, w tym 4 tys. drwali. Na miejscu spalonego lasu posadzono 80 mln. sadzonek. Przed pożarem sosna stanowiła 99 proc., brzoza - tylko 0,4 proc. składu gatunkowego drzewostanu. W nowym drzewostanie, po pożarze, na sosnę przypada zaledwie 74 proc., na brzozy aż 18 proc., a na dęby i modrzewie po 2 proc.

  AKTUALNIE W POLSCE OBOWIĄZUJE NAJWYŻSZY STOPIEŃ ZAGROŻENIA POŻAROWEGO W LASACH

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Wielki pozar w puszczy
  Ludzie kleczeli i plakali ze szczescia.
  kólfa /2015-10-31 13:07
 • z Młyna
  do dziś widać ślady pożaru
  ~rekin /2015-08-11 20:31
 • jak to nikt nie zginął???
  W pożarze zapewne zginęły biedne zwierzęta, mieszkańcy puszczy :((
  ~Elena /2015-08-11 17:32
 • w 1994 tez bylo el ninio
  a potem byl 1997, a co tam to tylko takie nastepstwo czasow,
  budujmy male zbiorniki retencyjne, albo szerogowe jak w rumunii na jednej rzece jest ich 6
  ~ajkc /2015-08-11 12:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....