Informacje
 • Poprawa pogody na Spitsbergenie. Stacja w Hornsundzie zaprasza

  20-04-2012 08:03 Polarnik Tomasz Wawrzyniak podpowiada, jak dostać się na Svalbard
  Poprawa pogody na Spitsbergenie. Stacja w Hornsundzie zaprasza

  Na Spitsbergen można dotrzeć samolotem

  Kontakt Meteo/Polska Stacja Polarna Hornsund

  Po niemalże tygodniu śnieżyc na Spitsbergenie nareszcie się rozpogodziło. Co oznacza "rozpogodzenie" w fiordzie Hornsund? Minus 13,7 st. Celsjusza, brak opadów śniegu, a także widok ciekawych chmur na słonecznym niebie. Jeśli spodobają się Wam warunki panujące na archipelagu, polski polarnik z bazy w Hornsundzie podpowie wam, jak tam dotrzeć.

  Jeszcze w środę meteorolog Tomasz Wawrzyniak pisał o szóstym z kolei dniu ze śnieżycami w Hornsund. Temperatura wynosiła -10,4 st. C, niebo całkowicie pokrywały niskie chmury Stratocumulus stratiformis o podstawie na wysokości 600 m, a ciśnienie wynosiło 1010 hPa.

  NAJNOWSZE WPISY POLARNIKÓW PRZECZYTACIE W SERWISIE KONTAKT METEO

  W nocy ze środy na czwartek pogoda nareszcie się poprawiła.

  "Przestał padać śnieg i nad ranem zmalało zachmurzenie" - informował polarnik.

  Jak zaznaczył, "w ciągu dnia na niebie można było zaobserwować wiele ciekawych chmur piętra wysokiego".

  Ochłodziło się

  Choć było słonecznie, temperatura w porównaniu z tą ze środy znacznie spadła.

  "Temperatura wynosi aktualnie -13,7 st. C. Ciśnienie od rana rośnie i wynosi teraz 1016 hPa. Wilgotność powietrza 69 proc., ze wschodu wieje delikatny wietrzyk" - czytamy na profilu badaczy.

  Zwiedzicie Spitsbergen?

  Jeśli takie warunki pogodowe was nie zniechęcają (czym jest -13,7 st. C przy mrozach, z jakimi zmagaliśmy się na początku lutego w Polsce?), może rozważycie wyprawę na Spitsbergen. Tomasz Wawrzyniak podpowiada, jak to zrobić:

  "Być może niektórzy z Państwa zastanawiają się w jaki sposób można dostać się na Svalbard. Otóż od wielu lat dotarcie do norweskiego centrum administracyjnego Longyearbyen nie stanowi większego problemu. Już w 1975 roku otwarto tu lotnisko. Zakończyło to epokę, kiedy archipelag zimą był skuty lodem i zupełnie wyizolowany. Mieszkańcy podczas nocy polarnej mogli liczyć tylko i wyłącznie na siebie, gdyż pierwsze statki zjawiały się dopiero późną wiosną. Obecnie lotnisko Svalbard Lufthavn, znajdujące się około pięć kilometrów na północny zachód od centrum Longyearbyen, jest najbardziej na północ położonym lotniskiem na świecie z regularnymi lotami przez cały rok. Skandynawskie linie lotnicze codziennie obsługują loty z Tromsø i Oslo. Świadczone są również usługi na rzecz dwóch mniejszych portów lotniczych na Svalbardzie: Ny-Ålesund i Svea".

  Samych polarników może być jednak trudno odwiedzić

  "Coraz bardziej rozwijający się ruch turystyczny wpłynął na ograniczenia dostępności do obszarów chronionych, które pokrywają ponad 65 proc. powierzchni archipelagu. Pośrodku jednego z parków narodowych – „Sør-Spitsbergen nasjonalpark” znajduje się Polska Stacja Polarna Hornsund, do której dostać się można jedynie za specjalną zgodą gubernatora Svalbardu ".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...