Informacje
 • Ponad 160 cm śniegu na Kasprowym, 120 cm w Karkonoszach. Ryzyko schodzenia lawin jest wysokie

  09-04-2021 11:04 Niebezpieczne warunki pogodowe
  Pogoda na wtorek 18.05 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Wysoko w Tatrach i Karkonoszach obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Przez ostatnie dni padał tam śnieg, miejscami pokrywa sięga ponad metr wysokości. Ratownicy apelują, by zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wędrówek.

  Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach do trzeciego stopnia wzrosło zagrożenie lawinowe. Lawinowa "trójka" obowiązuje od wysokości 1600 metrów nad poziomem morza. Poniżej wydano drugi stopień zagrożenia. Na Kasprowym Wierchu leży 167 centymetrów śniegu.

  Na wielu stromych stokach pokrywa śnieżna jest związana umiarkowanie, bądź słabo. Lawina może pojawić się przy małym obciążeniu dodatkowym. Niewykluczone jednak, że duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

  W górach panują w znacznej mierze niekorzystne warunki do wędrówek. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zalecają, by unikać stromych stoków i apelują by zachować elementarne środki bezpieczeństwa.

  W piątek po kilkudniowych opadach śniegu w piątek na Tatrami wyszło słońce, a całą panoramę gór można podziwiać z Zakopanego. Słoneczna pogoda ma utrzymać się do niedzieli. W następnym tygodniu powrócą opady deszczu i śniegu.

  Niebezpiecznie także w Karkonoszach

  Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje także w Karkonoszach. W górach leży 1,2 metra śniegu, w ciągu dwóch dób spadło 30 centymetrów świeżego opadu. Ratownicy podali, że połączenie opadów i silnego wiatru stworzył  depozyty nawianego śniegu o miąższości nawet do 1 metra. Im wyżej tym śnieg jest bardziej sprasowany. Głównym problemem lawinowym są mocno naprężone deski śnieżne leżące na starym twardym podłożu. Najbardziej niebezpieczne miejsca to głębsze, wypełnione nowym śniegiem leje i żleby.

  W piątek rano w szczytowych partiach Karkonoszy temperatura wynosiła około -9 stopni Celsjusza.

  - W ciągu dnia prognozowany jest spadek temperatury, wzrost siły wiatru oraz zachmurzenia, możliwe są przelotne opady śniegu - podała w piątek Karkonoska Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

  Śnieg będzie przewiewany przez wiatr. W godzinach popołudniowych temperatura może wzrosnąć, co sprawi, że śnieg zacznie topnieć i stać się niestabilny.

  GOPR apeluje do turystów o ostrożność.

  - Planując wędrówki górskie warto dostosować trasę do własnych umiejętności i warunków. Pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu w postaci raczków, kijów trekkingowych, dodatkowej odzieży czy oświetleniu - podkreślają ratownicy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....