Informacje
 • Ponad 100 kilometrów na godzinę
  na Kasprowym Wierchu. Nie kursuje kolejka

  04-05-2021 13:47 Na południu Polski silnie wieje
  Dawie lawiny we francuskich Alpach zabiły siedem osób Foto: TVN24 | Video: Google Earth

  We wtorek w Tatrach bardzo silnie wieje. Zamknięta została kolej linowa na Kasprowy Wierch, gdzie porywy wiatru w południe przekraczały 100 kilometrów na godzinę. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

  Na Kasprowym Wierchu we wtorek o godzinie 12 wiatr w porywach osiągał 101 kilometrów na godzinę. Jeszcze trzy godziny wcześniej było to około 70 km/h. Z powodu silnego wiatru kolej linowa na Kasprowy Wierch jest nieczynna.

  Między innymi na południu Małopolski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem.

  Jak relacjonował reporter TVN24 Maciej Stasiński wiatr cały czas z dolin podwiewa śnieg.

  Na Kasprowym Wierchu leży prawie 100 metrów śniegu. W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

  "Praktycznie w wyższych partach jest jeszcze pełna zima"

  Jak powiedział ratownik Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego Piotr Konopka, panują "warunki przejściowe między zimą a latem". - Praktycznie w wyższych partach (gór - red.) jest jeszcze pełna zima - przekazał. Ratownik przypomniał, że wychodząc w góry należy mieć ze sobą odpowiedni sprzęt, taki jak raki, czekan i lawinowe ABC oraz umieć się nim posługiwać.

  "W wyższych partiach Tatr pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy i wysokości. Zalegający na szlakach śnieg jest w miejscach nasłonecznionych, w godzinach popołudniowych, mokry i grząski, zaś w miejscach zacienionych, zwłaszcza po stronie północnej, twardy. Miejscami śnieg jest wytopiony do warstwy skał" - napisano w komunikacie na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

  Jak dodano, na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk występują oblodzenia. "Śnieg miejscami wytopił się już całkowicie, są jednak miejsca, zwłaszcza te zacienione, gdzie nadal zalega - jest to mokry, często ubity śnieg, na którym jest ślisko. Na wielu szlakach występuje błoto pośniegowe oraz kałuże" - czytamy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....