Informacje
 • Polska zaspokoi kosmiczne ambicje za 30 milionów euro rocznie

  09-11-2012 15:25 Senat zatwierdził przystąpienie naszego kraju do ESA
  Polska zaspokoi kosmiczne ambicje za 30 milionów euro rocznie

  Polska uzyska dostęp do kosmicznych technologii

  fot. Shuttertock

  Senatorowie jednogłośnie przyjęli w piątek ustawę upoważniającą prezydenta do ratyfikacji umowy w sprawie przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Za jej przyjęciem głosowało 82 senatorów.

  Negocjacje akcesyjne pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną rozpoczęły się 28 listopada 2011 roku w Paryżu. Rozmowy zakończyły się w kwietniu 2012 roku. Zgodę na przystąpienie do konwencji ESA polski rząd wyraził w czerwcu tego roku. We wrześniu umowy w tej sprawie wymienili wicepremier Waldemar Pawlak oraz dyrektor generalny ESA Jean-Jacques Dordain.

  Prawo głosu już od 21 listopada

  Ustawę w trybie pilnym zgłosiła Rada Ministrów. Szybki proces jej ratyfikacji ma umożliwić Polsce uczestnictwo - z prawem głosu w podejmowanych rozstrzygnięciach - w odbywającym się między 19 a 21 listopada tego roku posiedzeniu Rady ESA. Podczas posiedzenia zapadną decyzje o kierunkach działalności i poziomie finansowania Agencji w kolejnych trzech latach.

  Składka obowiązkowa i opcjonalna

  Podczas debaty, która odbyła się w czwartek w Senacie, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Grażyna Henclewska wyjaśniała, jak duża będzie kwota, którą Polska będzie wpłacała do ESA."Złoży się ona z corocznej składki obowiązkowej, która jest wyliczana w oparciu o wielkość dochodu narodowego netto i nie podlega negocjacjom. Polska będzie wnosiła również tzw. składkę opcjonalną. Jej wysokość zależy od tego, ile dany kraj zadeklaruje" - powiedziała Henclewska.

  Coroczna składka obowiązkowa wyniesie około 19,2 mln euro. Jak zapowiedziała Henclewska wysokość składki opcjonalnej rząd chce utrzymać na poziomie 50 proc. składki obowiązkowej.Wraz ze wstąpieniem do ESA Polska będzie musiała również wpłacić jednorazową "opłatę wstępną" za pozyskanie prawa współwłasności infrastruktury ESA. Opłata ta wyniesie 11,1 mln euro i będzie płatna w czterech ratach rocznych.

  Udział w kosmicznych projektach

  Europejska Agencja Kosmiczna (ESA - European Space Agency) jest jedną z głównych agencji kosmicznych na świecie. Członkostwo w ESA umożliwi polskim instytutom i firmom pełen udział w europejskich projektach w sferze badań i przemysłu kosmicznego."Czasem nie bardzo zdajemy sobie sprawę z tego, że przemysł kosmiczny nie polega na tym, by budować rakiety i tworzyć to, co jest spektakularne. Tymczasem to jest bardzo szeroka skala działań, które po pewnym czasie pojawiają się w przemyśle i wpływają na nasze życie" - powiedział senator Platformy Obywatelskiej Piotr Wach. Jak powiedział, urządzenia używane w przestrzeni kosmicznej muszą mieć małą masę i zużywać niewiele energii, dlatego technologie te są potem wykorzystywane np. przy tworzeniu nowoczesnej telefonii komórkowej. "Jeśli się do tego procesu nie włączymy, nigdy nie będziemy mieli innowacyjnej gospodarki" - dodał senator Wach.

  Kosmiczny budżet kosmicznej agencji

  ESA dysponuje rocznym budżetem na poziomie 4 mld euro. Zatrudnia około 2200 pracowników ze wszystkich krajów członkowskich, w tym naukowców, inżynierów, informatyków. Siedziba agencji znajduje się w Paryżu. Od 2007 roku Polska współpracowała z ESA jako "europejski kraj współpracujący".

  Obecnie do ESA należą: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. Na mocy porozumienia o współpracy we władzach ESA zasiada także przedstawiciel Kanady.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • wreszcie...
  Otworzyto droge na wyslanie calej nawiedonej grupy poslow sekty KImIrJaro w przestrzen okolosmolenska. Na dlugo a cena wcale nie jest wygorowana.
  ~jackie /2012-11-10 02:59
 • Jak zwykle to samo
  Pieniądze na służbę zdrowia się nie znajdują ale na rozrywkę nie ma problemu! w 2013 roku mazowsze dostaje jeszcze mniej pieniędzy na zdrowie niż w 2012. tragedia. W sumie tragedią to można nazwać nasze Państwo tzn. na co wydaje hajs. w sumie to na rozrywki. Euro 2012 , ESA itp. a ludzie zarabiją grosze , i jeszcze na pomoc nie mogą liczyć.
  ~markosio /2012-11-10 02:43
 • Hahahaa
  No teraz to dopiero udowodnimy Amerykanom jacy sa durni, nie znaja sie na geografiii a co dopiero na podboju kosmosu.

  Niech polska zainwestuje najpierw w lepszy system podstawoej edukacji, ewentualnie w wyzywienie dzieci. Trudno sie uczyc na glodzie, a co dopiero byc czlonkiem ESA.
  ~Venus /2012-11-10 01:28
 • ESA
  ESA nie jest jedną z głównych agencji kosmicznych, jest jedyną na świecie, która się liczy poza NASA
  ~vbvb /2012-11-09 23:25
 • i co dalej?
  Rozumiem że poza samym prestiżem tak za bardzo nic z tego dla PL nie wyniknie...
  ~pykpyk /2012-11-09 22:40

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...