Informacje
 • Polska Agencja Kosmiczna zatrzyma naukowców w kraju i rozkręci gospodarkę?

  26-07-2014 12:13 Paweł Abramowicz sprawdził, jakie korzyści przyniesie Polsce utworzenie agencji kosmicznej

  W Polsce powstanie Polska Agencja Kosmiczna

  Fakty TVN

  Utworzenie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) zostało przegłosowane. Już wkrótce spełni się marzenie wielu polskich talentów z dziedziny astronomii. Paweł Abramowicz, reporter "Faktów", postanowił sprawdzić, jakie inne korzyści przyniesie POLSA. - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną - wyliczał jeden z posłów, który jest entuzjastą powstania Polskiej Agencji Kosmicznej.

  W piątek posłowie niemal jednogłośnie przegłosowali ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Dzięki temu polskie talenty w dziedzinie konstruowania maszyn nie będą zmuszone szukać pracy za granicą. Nasz kraj również zacznie inwestować w przemysł kosmiczny.

  CZYTAJ WIĘCEJ O PLANACH NA POLSKĄ AGENCJĘ KOSMICZNĄ

  "Musimy nauczyć się Kosmosu, musimy nauczyć się latać"

  Jak podkreślił Jerzy Rafalski, astronom z planetarium w Toruniu, polscy naukowcy mają już ogromną wiedzę na temat Wszechświata, którą trzeba rozszerzyć. Zdaniem eksperta, najważniejsze jest to, by zainwestować w przemysł kosmiczny.

  - My musimy się nauczyć Kosmosu, musimy nauczyć się latać, musimy zbudować technologię i musimy przede wszystkim przygotować przemysł. Jeżeli teraz na początku razem z innymi państwami w to nie wejdziemy, to potem możemy znaleźć się w ogonie - wyjaśnił Rafalski.

  ZOBACZ CAŁY MATERIAŁ FAKTÓW NA TEMAT POLSKIEJ AGENCJI KOSMICZNEJ

  Bez Polaków Curiosity byłby niewidomy

  Polscy naukowcy od dawna udowadniają, że potrafią wiele zdziałać, a praca, jaką wykonują, ułatwia eksplorowanie Kosmosu. Przykład? Łazik, który penetruje powierzchnię Marsa posiada detektor podczerwieni polskiej konstrukcji. Gdyby nie to niewielkie urządzenie, Curiosity byłby - kolokwialnie rzecz ujmując - ślepy.

  POLSA przyniesie sporo korzyści?

  Powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej ma sprawić, że Polska jeszcze aktywniej włączy się w badanie przestrzeni kosmicznej.

  - To rozkręci naszą gospodarkę. To rozkręci naszą myśl techniczną. Nie pozwólmy, aby nasi naukowcy wyjeżdżali do ośrodków badawczych w Stanach Zjednoczonych, czy we Francji i tam realizowali swoje pasje i swoje zamierzenia naukowe - podkreślił Maciej Mroczek, poseł Twojego Ruchu, który jest członkiem Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej.

  Prócz łazików będą satelity i doskonalenie systemu GPS

  Warto przy tym dodać, że polscy studenci już są w światowej czołówce konstruktorów łazików marsjańskich. Młodzi obywatele naszego kraju zdobywają podium w wielu prestiżowych konkursach na całym świecie. Istnieje jednak pewien problem - łazikami zajmuje się kilka uczelni, a nikt nie koordynuje ich pracy.

  Szymon Dzwończyk z politechniki Wrocławskiej, jeden z konstruktorów łazików w rozmowie z reporterem Faktów podkreślił, że POLSA przyniesie znacznie więcej korzyści niż tylko projektowanie łazików.

  - Nie chodzi tylko o projekty typu łazik marsjański, który jest jednak bardzo kosmicznym projektem, ale też o projekty np. satelitów, balonów stratosferycznych, czy o projekty związane z samym systemem GPS - zaznaczył student.

  Cel? Zarobić na sektorze kosmicznym

  Paweł Abramowicz zauważył również, że powstanie Polskiej Agencji Kosmicznej jest związane z pieniędzmi, które nasz kraj przekazuje do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

  - Polska rocznie wpłaca do ESA 30 mln euro. Powołanie naszej agencji pozwoli dużo łatwiej sięgać po tę gotówkę - stwierdził Abramowicz.

  W efekcie nasz kraj będzie mógł inwestować w rynek kosmiczny z dużym zyskiem. Według szacunków, każde euro zainwestowane w przemysł kosmiczny zwraca się cztero-, pięciokrotnie. Zysk jest więc ogromny.

  - My na pewno za te środki nie wybudujemy ani własnej rakiety, ani nie wyślemy ludzi w Kosmos. Polski Sektor Kosmiczny chce zarabiać pieniądze na sektorze kosmicznym, bo jest to możliwe - przyznał Paweł Wojtkiewicz ze Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zbyt małe budżety
  Niestety, ale płacę są zbyt małe. Cena netto wacha się od 1000 do 5000 zł miesięcznie
  ~Roskosmos /2016-06-26 20:40
 • kosmos
  nalerzy wydawać na kosmos --a na psełdo duchownych
  ~stw52 /2014-08-02 16:14
 • POLSA
  Szkoda że nie PAG od polska agencja kosmiczna
  ~dddddddd /2014-07-27 10:27
 • Trzeba inwestować w rzeczy PROrozwojowe
  In-vitro, kosmos, elektronika - to napędza społeczeństwo i zapewnia rozwój. Dosyć przejadania kasy przez biedotę. Trzeba inwestować, bo tylko to tworzy dobrobyt. Wypełnianie nienażartych żołądków biedoty tylko motywuje ich do mnożenia i nakręcania spirali dziadostwa.
  ~Mirek /2014-07-26 19:33
 • POLSA
  A od kiedy kura jest ślepa? :)
  ~Gerwazy /2014-07-26 18:41
 • super
  fajnie,nareszcie ,byleby znow bareja nie wyszedl. Mamy potencjal
  Chaber /2014-07-26 17:55
 • kasa w błoto
  Agencja kosztuje 100 mln, więc tyle wydamy, żeby dostać kilka milionów z puli, do której wpłacamy 30 mln euro (120 mln zł). Złodziejstwo w biały dzień. Pracy w Polsce nie ma, więc szykują stołki swoim rodzinom i znajomym.
  ~pablo /2014-07-26 17:13
 • ale..
  Jak już wcześniej pisałem 10 mln to stanowczo za mało na osiągnięcie zakładanych celów.Tak dla ciekawostki Rumuńska agencja kosmiczna ma budżet wysokości 8mln dolarów.
  ~Blazzin /2014-07-26 16:43
 • ha ha
  1000 nowych stanowisk dla chłopów z PSL i tyle
  ~ccc /2014-07-26 15:41
 • cudnie
  piękna inicjatywa, mamy niesamowicie uzdolnionych ludzi w tym kierunku, więc dajmy im szansę rozwinąć skrzydła w naszym kraju!
  ~SirRems /2014-07-26 15:07
 • Nareszcie!!!
  Po wielu latach wreszcie będzie Polska Agencja Kosmiczna. Teraz wybitni i utalentowani ludzie będą mogli zostać i prowadzić badania nie dla krajów zagranicznych ale dla własnego narodu. Wreszcie Polska pokarze światu, że też coś potrafi.
  Na razie chodzę do drugiej klasy liceum ale mam nadzieje, że dostane się na studia astronomiczne i nie będę musiał się martwić tym, że nie zapewni mi to pracy. Nareszcie Polska pójdzie do przodu i zatrzyma naukowców dla siebie a nie odda ich do innych narodów. :-)
  ~saj333 /2014-07-26 14:13
 • Polskie NASA
  I stworzy dla" znajomych krolika "kolejne POsady -jak w Agencji Atomistyki-POnić około 5000 etatow.
  stan53 /2014-07-26 12:36

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...