Informacje
 • Połowa lasów zagrożona pożarem.
  Sytuację poprawiają ostatnie opady deszczu

  10-06-2015 21:10 Sprawdź, gdzie możesz urządzić grilla

  Ściółka w lasach jest bardzo sucha. W połowie polskich lasów obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy przestrzegają, jak bezpiecznie odpoczywać na łonie przyrody. Zapoznaj się z leśnym savoir-vivrem.

  7 czerwca leśnicy ogłosili duże zagrożenie pożarowe w większości lasów państwowych w Polsce. Przyczyniła się do tego słoneczna pogoda, która panowała w ciągu długiego czerwcowego weekendu (4-7 czerwca).

  Od 8 czerwca sytuacja pogodowa zmieniła się. Dzięki opadom deszczu, które dostarczają wodę do gleby oraz dodają roślinom wigoru, zmniejszył się obszar, na którym ryzyko pożarowe jest duże. Sytuacja poprawiła się w szczególności w centralnej, zachodniej i południowej Polsce. Tam obecnie zagrożenie pożarowe jest określane na małe i średnie.

  Codzienne pomiary

  Leśnicy liczyli na opady deszczu, które prognozowali meteorolodzy w tym tygodniu. Dzięki temu uniknęli wprowadzania okresowych zakazów wstępu do lasu. Ogłasza się je, gdy przez co najmniej pięć dni z rzędu wilgotność ściółki (mierzona o godzinie 9 rano) spada poniżej 10 procent.

  Leśnicy codziennie od 1 kwietnia do 31 października określają stopnie zagrożenia pożarowego na danym terenie. Wykorzystują przy tym pomiary wilgotności ściółki, wilgotność powietrza oraz współczynnik opadowy.

  W Lasach Państwowych pożarów coraz mniej

  Od początku roku do końca maja lasy paliły się 3153 razy, najczęściej w kwietniu. W tym samym okresie rok wcześniej pożarów było około tysiąc mniej.

  Sytuacja lepiej wygląda w Lasach Państwowych. Choć LP zarządzają 77 proc. lasów w Polsce, na ich terenie od początku roku powstało 1123 pożary lasów, spłonęło nieco ponad 320 ha państwowych lasów. Do małej liczby pożarów, zwłaszcza dużych, przyczynia się sprawny system przeciwpożarowy, na którego utrzymanie i rozwój LP wydają rocznie 70-80 mln zł.

  Na plus działa także dobra współpraca leśników ze strażakami. Pożary są szybko wykrywane i tłumione, nim zdążą się rozprzestrzenić. Dlatego jak dotąd bardzo mała jest też przeciętna powierzchnia jednego pożaru w państwowych lasach (0,29 ha).

  Leśny savoir-vivre

  Ogólnodostępne państwowe lasy to wspaniałe miejsce na letni wypoczynek dla każdego. Leśnicy proszą jednak o ostrożność i przestrzeganie przepisów - dla własnego bezpieczeństwa.

  Przede wszystkim nie powinniśmy używać otwartego ognia w lesie ani bliżej niż 100 m od ściany lasu. Ognisko lub grill możemy urządzić wyłącznie w specjalnie przygotowanych do tego i oznaczonych miejscach, po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym. Nie wjeżdżamy do lasu pojazdami silnikowymi - jest to zabronione, a od rozgrzanego podwozia może też pójść iskra. Nie wyrzucamy śmieci do lasu, również dlatego, że wśród nich jest zwykle wiele materiałów łatwopalnych.

  Z poniższego archiwalnego filmu z 2014 roku możesz się dowiedzieć, jak wygląda praca leśniczego:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...