Informacje
 • Policzyli żurawie w Parku Narodowym "Ujście Warty". Jest rekord

  10-10-2020 12:02 Jesień to najlepszy czas na obserwacje tych ptaków
  Żurawie w Nadleśnictwie Włoszakowice Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Ornitolodzy z Parku Narodowego "Ujście Warty" odnotowali rekordową liczbę żurawi podczas prowadzonego przez nich monitoringu tych ptaków. W parku było ich około 24,7 tysiąca. Poprzedni rekord padł w 2018 roku i wyniósł 20,5 tysiąca.

  7 października odbyło się liczenie żurawi w Parku Narodowym "Ujście Warty". Ornitolodzy obliczyli, że jest ich rekordowo dużo, bo aż 24,5 tysiąca.

  - To, ile żurawi zatrzymuje się w Parku podczas jesiennych migracji, zależy od wielu czynników. Na pewno wpływ mają na to poziom wody i temperatura powietrza. W tym roku mamy rekordową liczbę tych pięknych ptaków. Wzrost ten wcale nie jest nagły, gdyż od kilkunastu lat w całej Polsce obserwuje się coraz więcej par zakładających gniazda - powiedziała Olga Betańska z Parku Narodowego "Ujście Warty".

  Zimy są coraz cieplejsze

  Zdaniem Betańskiej wzrost liczby żurawi wynika między innymi z ocieplenia klimatu oraz faktu, że ptaki te mniej boją się człowieka i zakładają gniazda w miejscach, gdzie kiedyś było to nie do pomyślenia. Nie muszą to być już niedostępne podmokłe lasy, czy ukryte oczka wodne.

  - Obserwujemy żurawie, które składają jaja w miejscach mniej odludnych na przykład na podmokłych łąkach. Sprzyjają im też coraz większe uprawy kukurydzy, w okresie jesienno-zimowym żurawie chętnie wyjadają nasiona, które pozostają na ścierniskach po żniwach - wyjaśniła Betańska.

  Cieplejsze zimy sprawiają, że wiele żurawi spędza je w środkowej części Europy. Jeszcze kilkanaście lat temu ptaki te opuszczały Polskę jesienią i leciały w cieplejsze regiony. Tradycyjne zimowiska żurawi znajdują się między innymi w południowej Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie.

  - W ostatnich latach zimą w Parku Narodowym "Ujście Warty" obserwowaliśmy nawet około tysiąca żurawi. Dawniej krzyk żurawi wskazywał czas wiosennych siewów i jesiennych zbiorów. Obecnie możemy się cieszyć tym klangorem coraz dłużej. To właśnie teraz jest najlepszy czas, aby samemu doświadczyć tego niezwykłego koncertu i obserwować ogromne klucze wędrujące po naszym niebie - zaznaczyła Betańska.

  Najlepszym czasem na obserwacje tych ptaków w "Ujściu Warty" jest wrzesień i początek października, kiedy migrujące żurawie zatrzymują się tam podczas wędrówki na zimowiska.

  Na podmokłych łąkach i niedostępnych starorzeczach żurawie znajdują bezpieczne schronienie na nocleg.

  Natomiast o świcie imponującymi kluczami wylatują na okoliczne łąki i pastwiska w poszukiwaniu pożywienia. Właśnie wtedy pracownicy Parku liczą, ile ptaków postanowiło się tam zatrzymać.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....