Informacje
 • Połamane drzewa, uszkodzone auta.
  Ponad 600 interwencji

  29-08-2019 12:31 Skutki gwałtownych burz
  "Wszystko podskoczyło w powietrze, a ja stanęłam dęba". Mieszkanka domu o pożarze w Starogardzie Gdańskim Foto: STRAŻ POŻARNA W STAROGARDZIE GDAŃSKIM | Video: TVN24

  Środowe gwałtowne burze i ulewny deszcz szczególnie dotkliwe były na zachodzie i północy Polski. W wyniku uderzenia pioruna w drzewo w Starogardzie Gdańskim wybuchł pożar, który ogarnął jeden z domów. W Chodzieży uszkodzone zostało ocieplenie dachu szkoły. To tylko niektóre ze zdarzeń, do których wyjeżdżały z pomocą służby.

  Około 615 interwencji odnotowali strażacy od środy do czwartku rano w związku z burzami, które przeszły nad Polską. Najwięcej zdarzeń - 200 - miało miejsce w województwie zachodniopomorskim - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. W woj. wielkopolskim odnotowano 92 zdarzenia, w woj. pomorskim - 67, w woj. małopolskim - 64, w woj. kujawsko-pomorskim - 56.

  W związku z sytuacją pogodową uszkodzonych zostało 20 dachów na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.

  W województwie łódzkim, w powiecie kutnowskim, w mieście Dobrzelin konar drzewa spał na motocyklistę. Ranny został przewieziony do szpitala.

  Dwie osoby poszkodowane w pożarze

  - Makabra była. Grad z deszczem, zawirowania maksymalne - relacjonował środowy wieczór jeden z mieszkańców Starogardu Gdańskiego w rozmowie z TVN24. - Mieszkam tutaj 50 lat, ale nie widziałem tyle wody - dodał.

  Jak przekazała w środę późnym wieczorem w rozmowie z TVN24 starsza kapitan Karina Stankowska ze straży w Starogardzie Gdańskim, strażacy wzywani byli do 40 interwencji na terenie powiatu.

  Jak dodała, dwa z tych zdarzeń były "bardzo poważne". Jednym z nich był "pożar poddasza budynku mieszkalnego w Starogardzie przy ulicy Korytybskiej". Zdarzenie miało miejsce około godziny 18.30. - Najprawdopodobniej przyczyną tego pożaru były wyładowania atmosferyczne - dodała. Nikt nie został poszkodowany.

  Drugim ze zdarzeń był pożar w Skarszewach przy ulicy Spokojnej, ten jednak nie miał związku z gwałtowną pogodą.

  "Wszystko podskoczyło w powietrze, a ja stanęłam dęba"

  W czwartek rano przebieg pożaru w Starogardzie Gdańskim relacjonowała mieszkanka domu. - Przyszedł deszcz, ulewa była, oberwanie chmury - opowiadała w rozmowie z TVN24.

  - Od razu jak trzepnęło, wszystko podskoczyło w powietrze, a ja stanęłam dęba - mówiła. Jak przekazała kobieta, zanim na miejsce przyjechała straż, poddasze domu zajęło się już ogniem.

  Jak relacjonowała reporterka TVN24, w środowy wieczór piorun uderzył nie bezpośrednio w dom, ale w drzewo stojące obok. Od zapalonego w ten sposób drzewa ogniem zajął się także budynek. Jest on obecnie wyłączony z użytkowania.

  Uszkodzone auta, zerwane ocieplenie dachu

  Również w województwie wielkopolskim konieczna była interwencja strażaków. W Chodzieży pierwsze zgłoszenia zaczęły napływać przed godziną 21 - przekazał w rozmowie z TVN24 młodszy brygadier Leszek Naranowicz z tamtejszej straży pożarnej.

  - To były najpierw typowe zalania i powalone drzewa, łącznie było ich (interwencji - red.) 23 w bardzo krótkim czasie - dodał.

  Jak mówił, na ulicy Jagiellońskiej konar drzewa uszkodził trzy auta. - Nikt na szczęście nie został poszkodowany. To były samochody, które były na parkingu - podkreślił Naranowicz. Dodał, że we wszystkich 23 zdarzeniach, w których interweniowała straż, nikt nie został poszkodowany.

  W wyniku skrajnych warunków pogodowych uszkodzony został budynek Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży.

  - Na ulicy Wyszyńskiego w Chodzieży w wyniku silnego podmuchu wiatru część ocieplenia dachu budynku szkoły uległa zniszczeniu, część spadła na chodnik - wyjaśniał mł. bryg. Naranowicz.

  Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiecie kołobrzeskim, stargardzkim, a także w Koszalinie -poinformował w środę wieczorem rzecznik komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, młodszy kapitan Tomasz Kubiak. Interwencje były też m.in. w powiecie białogardzkim, goleniowskim, gryfińskim, świdwińskim, a także w Szczecinie, gdzie zalanych zostało wiele ulic.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...