Informacje
 • Pod Kopcem Kościuszki znajdowało się cmentarzysko mamutów

  11-03-2015 20:42 "niesamowite, że człowiek potrafił zabić niebezpieczne zwierzę"

  Szczątki mamutów pod kopcem Kościuszki

  TVN24

  Wiedzieliście, że na terenie dzisiejszego Krakowa żyły mamuty? Pół wieku temu pod Kopcem Kościuszki odkryto ich cmentarzysko. To nie jedyne miejsce w Polsce, w którym natknięto się na pozostałości po tych niesamowitych zwierzętach.

  Kości znajdują się 2,5 km od Zamku Wawelskiego w Krakowie. Tamtejsze cmentarzysko zostało odkryte przypadkiem. Znalazł je mieszkaniec Krakowa, który pół wieku temu postanowił pod kopcem postawić sobie dom. 

  - W momencie, kiedy zaczął wyrównywać teren, zaczął spychać kości na ulice Spadzistą, obecnie ulicę Hofmana. Pokazały się kości, okazało się że są mamucie - mówi dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Państwowej Akademii Nauk.

  Do skarpy przy Kopcu Kościuszki mamuty były zaganiane przez łowców.

  - Dla mnie jest to o tyle niesamowite, że człowiek potrafił zabić tak niebezpieczne zwierzę, jakim był dorosły mamut, mając kawałek kija i osadzony na nim niewielki krzemień wielkości 12 centymetrów - zaznacza Wojtal.

  Smok Wawelski

  Mamucie kości znajdowano w Krakowie już w średniowieczu. Wtedy myślano, że należą do smoka.

  ZOBACZ WIĘCEJ MATERIAŁÓW "FAKTÓW PO POŁUDNIU"

  - Wzbudzały namiętności i w XVI wieku w całej naukowej Europie. Uniwersytety włoskie dwukrotnie zwróciły się z prośbą do Akademii Krakowskiej o przysłanie choćby jednego takiego szkieletu, żeby wreszcie udowodnić wszystkim niedowiarkom, że smoki rzeczywiście istniały - opowiada znawca Krakowa Leszek Mazan.

  Atrakcja turystyczna

  Zainteresowani liczą na to, ze dzięki cmentarzysku Kraków stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów.

  - Gdybyśmy mogli to pokazać, tak jak to się robi w tej chwili na świecie, myślę, że to byłaby jedna z większych atrakcji w Europie i miasto Kraków miałoby bardzo wielu turystów którzy by przyjeżdżali tylko z tego względu - powiedział prof. dr hab. Wiesław Krzemiński.

  Mamuty w Polsce

  Szczątki mamutów znajdowano również w innych regionach naszego kraju. Na mamucią czaszkę natknęły się dzieci z Wisłoka koło Dębicy. Jest to największa czaszka, jaką udało się znaleźć w naszym kraju. Inny szkielet został znaleziony w kopalni piasku w Pyskowicach.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...