Informacje
 • Piorun uderzył w 300-letni pomnik przyrody

  12-06-2021 18:29 Do zdarzenia doszło w piątek po południu

  Gaszenie "Dębu Napoleona"

  OSP KSRG Sieraków Śląski

  Z powodu piątkowych burz w gminie Ciasna na Śląsku zapalił się Dąb Napoleona. Drzewo liczy ponad 300 lat i jest pomnikiem przyrody. W najbliższych dniach zostanie wydana ekspertyza, w której zostanie podjęta decyzja, czy drzewo będzie trzeba usunąć.

  Silne burze, które przechodziły w piątek po południu przez Śląsk, uszkodziły jeden z pomników przyrody. W ogromny dąb, znajdujący się poza obszarem zabudowanym w gminie Ciasna, uderzył piorun.

  - Nagle zachmurzyło się i pojawiło jedno uderzenie, bardzo mocno odczuwalne przez mieszkańców. Akurat trafiło w dąb, pomnik przyrody, który liczy ponad 300 lat. Ogień zauważyła osoba, która przejeżdżała tam około godziny 14.30. Natychmiast poinformowała straż - powiedział redakcji tvnmeteo.pl prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Sierakowie Śląskim, Krzysztof Strzoda.

  Jak dodał, uderzenie pioruna zostawiło charakterystyczny ślad. Ponieważ drzewo jest w środku puste, ogień opanował także jego wnętrze.

  - Próbowaliśmy ugasić drzewo wodą i pianą, aby jak najmniej je uszkodzić. Na szczęście udało nam się zadusić ogień - mówił Strzoda.

  "Mamy nadzieję, że nie będzie trzeba go ścinać"

  Najprawdopodobniej w poniedziałek na miejscu pojawi się konserwator zabytków, by ocenić, czy szkody są na tyle poważne, by usunąć drzewo.

  - Mamy nadzieję, że nie będzie trzeba go ścinać. Dąb jest charakterystyczny, jak ktoś u nas mówi "skrzyżowanie przy dębie", to od razu wiadomo, o które miejsce chodzi. Liczymy na to, że drzewo da radę. Już wcześniej zdarzały się takie sytuacje, że uderzał w nie piorun, a mimo to, wciąż tam stoi - stwierdził Strzoda.

  Jak dodał rozmówca, ponieważ w pobliżu nie było ludzi, nikt nie ucierpiał.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...