Informacje
 • Pełnia i częściowe zaćmienie Księżyca.
  Pokazaliście, jakie były piękne

  17-07-2019 07:44 Relacje dostaliśmy na Kontakt 24
  Pełnia Bobrzego Księżyca Foto: Kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  To była niesamowita noc. Na niebie mogliśmy zaobserwować dwa zjawiska związane z Księżycem - Pełnię Koźlego Księżyca i częściowe zaćmienie. Na Kontakt 24 dostaliśmy mnóstwo zdjęć.

  Widziałeś coś ciekawego? Podziel się swoją relacją na Kontakt 24!

  Jedna noc, jeden Księżyc i aż dwa niesamowite zjawiska. Tej nocy mieliśmy okazję zaobserwować Pełnię Koźlego Księżyca, jak nazywa się pełnię przypadającą w lipcu. Doszło do niej o godzinie 23.38. Odległość satelity od Ziemi wyniosła 399 003 kilometry.

  Starożytne kultury z całego świata na podstawie wegetacji roślin, zachowań zwierząt lub pogody nadawały każdej pełni nazwę. Nazwa pełni lipcowej pochodzi od kozłów - samców saren. Zwierzęta te co roku zrzucają poroże, które zaczyna odrastać w lipcu. Inne nazwy zjawiska to Burzowa Pełnia - od licznych letnich burz - oraz Sienna Pełnia - od lipcowych zbiorów.

  Częściowo widoczny

  To jednak nie była "zwykła" pełnia. Na niebie pojawiło się także częściowe zaćmienie Księżyca. To zjawisko może wystąpić tylko w trakcie pełni, przy czym nie każda pełnia jest z nim związana.

  Zaćmienie rozpoczęło się o godzinie 20.44, kiedy Srebrny Glob zaczął wchodzić w tak zwany półcień Ziemi. O godzinie 22.02 tarcza weszła w cień Ziemi. Faza maksymalna z kolei nastąpiła o godzinie 23.32. Ponieważ w cieniu znalazło się około dwóch trzecich tarczy naszego naturalnego satelity, zaćmienie było częściowe.

  Całość zjawiska trwała około pięciu i pół godziny - punktualnie o godzinie 1 Księżyc zaczął wychodzić z cienia Ziemi, a półcień opuścił o godzinie 2.18.

  Zjawisko było widoczne z terytorium wschodniej Europy, zachodniej Azji i Oceanu Indyjskiego oraz dużej części Afryki.

  Zaćmienia Księżyca następują, gdy znajdzie się on na linii Słońce-Ziemia, po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, i wejdzie w cień rzucany przez naszą planetę. W sytuacji odwrotnej, gdy Księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią, może on rzucać cień na Ziemię. wtedy możemy obserwować zaćmienie Słońca.

  Saturn i Jowisz

  Przy okazji obserwacji zaćmienia Księżyca łatwo dostrzegalne były także dwie planety. Blisko Księżyca, po prawej stronie, świeci Saturn, a dalej w prawo (na zachód) dostrzeżemy jasnego Jowisza. Wszystkie te obiekty są widoczne bardzo nisko nad horyzontem.

  Na Kontakt 24 dostaliśmy mnóstwo zdjęć, filmów i relacji z Waszych nocnych obserwacji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...