Informacje
 • Pada, ale nadal za mało. "Potrzeba dwa, trzy razy tyle wody, ile wynosi niedobór"

  29-04-2019 16:39 Wszędzie jest zbyt sucho - podkreśla hydrolog
  Zmiany klimatu a rolnictwo Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Było, jest i będzie sucho. Opady deszczu, które pojawiły się w zeszły weekend, jedynie odrobinę poprawiły stan gleby. Jak powiedział portalowi tvnmeteo.pl profesor Roman Soja z Zakładu Geografii Fizycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, w całym kraju panuje bardzo trudna sytuacja.

  Największy niedobór wody w glebie występuje w Polsce środkowej. W górach i na północy kraju, ze względu na uformowanie terenu, sytuacja nie jest aż tak dramatyczna.

  - Chociaż oczywiście wszędzie jest zbyt sucho - potwierdził w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl profesor Roman Soja, hydrolog z Zakładu Geografii Fizycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

  Susza od dawna

  Jak stwierdził hydrolog, ostatni sezon zimowy nie obfitował w opady. Mocniej popadało jedynie w grudniu, ale to jedynie nieznacznie uzupełniło niedobory wody z całego roku. Taki brak opadów w zimie bardzo niekorzystnie wpłynął na kondycję gleby.

  To, co dzieje się w bieżącym roku i prognozy też nie są dobre. - Można śmiało stwierdzić, że suszę w Polsce mamy od początku roku - ocenił naukowiec.

  - Co roku te opady będą coraz mniejsze - dodał profesor Soja.

  Zaczęło padać...

  Jak podkreśliła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, po wielu dniach suchych i bezdeszczowych nastała w końcu aura niżowa i spadł deszcz, szczególnie obfity na południu kraju – na Podkarpaciu, w Małopolsce i na Górnym Śląsku.

  Przekazała, że w układzie niżowym przemieszczającym się nad Europą Środkową i Bałkanami utworzyła się gruba warstwa chmur, z którą związane były ciągłe opady deszczu. W ciągu 48 godzin do poniedziałkowego poranka spadło ponad 80 l/mkw deszczu w Tatrach i do 50 l/mkw na Podkarpaciu i w Beskidach. Nieco mniejsze opady odnotowano na Śląsku Opolskim oraz Dolnym Śląsku - do 30 l/mkw.

  Dla południowej części kraju norma wieloletnia opadów w kwietniu sięga 50-80 l/mkw, a w górach 120-160 l/mkw.

   

  ... ale deszczu jest ciągle za mało

  Także według hydrologa prof. Romana Soi, taka ilość deszczu nie wystarczy, aby uzupełnić w znaczący sposób tak duże niedobory wody.

  - Na najbardziej wysuszonych obszarach niedobory wody sięgają około 100 litrów na metr kwadratowy. Żeby zniwelować skutki suszy potrzeba nie tylko tyle, ile wynosi niedobór, ale jeszcze dodatkowo około dwóch, trzech razy więcej. Na nasze obecne warunki jest to mało prawdopodobne. To bardzo trudna sytuacja - podsumował profesor Soja.

  Na najbliższe dni są prognozowane opady. Nie będą jednak szczególnie obfite - rzędu 5-30 litrów na metr kwadratowy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ocieplenie klimatu i braki wody - współczesny problem
  Co ty za głupoty piszesz, właśnie od 2015 roku są upalne lata, zwłaszcza w sierpniu 2015 kiedy to przez ponad 2 tygodnie było w całej Polsce codziennie ponad 31,32 stopnie.
  Brakuje deszczu, dawno solidnie nie padało, chyba jesienią albo zimą.
  Globalne ocieplenie jest faktem i tylko głupiec w to nie wierzy i udaje, że klimat się nie zmienia.
  ~Nick /2019-04-30 21:54
 • Wody jest wystarczająco
  chce pan panie pseudoprofesorze ryż w Polsce uprawiać? Przy takiej ilości wody Polska zacznie gnić. I nie ma mowy o zadnym ociepleniu klimatu bo wyłaczając wyjatkowy ubiegły rok od 15 króluje w naszym kraju pochmurna,deszczowa pogoda z temperaturami nie przekraczającymi 16-17 stopni. A to jest zimno i te kilka,kilkanaście dni ciepłych w roku niczego nie zmienia. I proszę się nie podpierać średnią bo to największe oszustwo tak jak średni wzrost czy miticzna średnia krajowa. Liczy się ilośc przeważających dni a te są zimne,pochmurne i deszczowe. Jest coraz zimniej i coraz bliżej nam z klimatem do Szkocji czy Norwegii niż niż do Włoch czy Hiszpanii
  ~Tak dla ocieplenia klimatu /2019-04-30 09:08
 • ZZZZZZZZZ
  WLASNIE ILE TRWA SUSZA W KOSCIELE ANI RAZU KSIADZ NIE MOWIL ZE BRAKUJE WODY KLECHY JEDNE
  ALE ZA SLUB POGRZEB BRAC PO 1TYS ZL TO OK
  ~ZZZ /2019-04-30 06:22
 • Aż tyle?
  "(..) niedobory wody sięgają około 100 litrów na metr kwadratowy. Żeby zniwelować skutki suszy potrzeba nie tylko tyle, ile wynosi niedobór, ale jeszcze dodatkowo około dwóch, trzech razy więcej. " Osobiście nie chciałbym by spadło 40 cm deszczu.
  ~bertsi /2019-04-29 22:11
 • księdza niech poproszą
  pokropi odprawi modły i spadnie deszcz
  graffiti50 /2019-04-29 18:58

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...