Informacje
 • Odbudowują gniazda "największych latających drapieżców"

  08-01-2021 08:35 Ornitolodzy i leśnicy pomagają orłom
  Uratowano orła przedniego (wideo archiwalne) Foto: Nadleśnictwo Rajgród/Lasy Państwowe | Video: Lasy Państwowe/Bogusław Fijałka; Zdzisław Gładysz

  Ornitolodzy wraz leśnikami na Podkarpaciu odbudowują orle gniazda zniszczone przez burze i wichury. W minionym roku przywrócono do zamieszkania ptakom pięć takich gniazd. Dla ochrony miejsc wylęgania tworzone są także specjalne strefy ochronne.

  W ubiegłym roku odbudowano dwa gniazda orła przedniego (Aquila chrysaetos) oraz trzy orlika krzykliwego (Clanga pomarina). Dwa spośród nich znajdują się w nadleśnictwie Komańcza, a pozostałe po jednym w nadleśnictwach Dukla, Rymanów i Ustrzyki Dolne. Utworzono też nowe strefy ochrony.

  Jak powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, ornitolodzy "wspólnie prowadzą też monitoring miejsc gniazdowania i stref ochrony gniazd największych latających drapieżców". Zaznaczył, że "jest to między innymi efekt porozumienia podpisanego wiosną ubiegłego roku pomiędzy nadleśnictwami krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych i Komitetem Ochrony Orłów".

  - Dokument zakłada także specjalistyczne szkolenia dla leśników - dodał Marszałek.

  W regionie Komitet Ochrony Orłów działa od 1993 roku. Jego członkowie wybudowali łącznie 49 sztucznych gniazd dla ptaków szponiastych, w tym 19 dla orła przedniego i 30 dla orlika krzykliwego. W większości znajdują się one w lasach RDLP w Krośnie.

  - Mało kto ma świadomość, że gniazdo orła posadowione jest często na wysokości ponad 30 metrów nad ziemią i wejście do niego nawet przy bezwietrznej pogodzie wymaga sporego wysiłku. Poza tym średnica i wysokość gniazd sięgająca półtora metra, a czasem nawet dwóch metrów nie ułatwia nam zadania - zwrócił uwagę koordynator komitetu na Podkarpaciu dr Marian Stój. Dodał, że zabiegi ornitologów "wspierają finansowo nadleśnictwa".

  W specjalnych strefach

  Dla ochrony miejsc gniazdowania orłów przednich i orlika krzykliwego tworzone są także specjalne strefy ochrony. W promieniu 200 metrów od drzewa z gniazdem obowiązuje całoroczny zakaz wstępu, zaś na okres lęgowy jest ona poszerzana do promienia 500 metrów.

  Jak podkreśliła dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna, na Podkarpaciu "oba gatunki tworzą dość stabilne populacje". - Do roku 2003 było 11 stref wokół gniazd orła przedniego. Natomiast w 2014 roku było już 18 dla orłów przednich i 98 stref z gniazdami orlika krzykliwego. Ich powierzchnia wyniosła odpowiednio 508 i 1971 hektarów - wyliczyła Zagrobelna.

  Zwróciła uwagę, że aktualnie w lasach RDLP w Krośnie istnieją 24 strefy ochrony gniazd orła przedniego na łącznej powierzchni 701 ha, a także 119 stref chroniących gniazda orlika krzykliwego, obejmujące łącznie prawie 2,7 tysiąca hektarów lasów.

  Chronią inne gatunki

  W lasach Podkarpacia utworzono również 15 stref ochronnych dla bociana czarnego, siedem dla bielika, 16 sóweczki oraz jedną strefę ochrony gniazdowania głuszca.

  RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tysięcy ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 procent. Od drugiej wojny światowej wzrosła ona o ponad 50 proc.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...