Informacje
 • Od września na grypę zachorowało 2,5 miliona Polaków. W ostatnim czasie zmarła na nią 9-latka

  18-02-2020 08:05 Materiał programu "Polska i Świat"
  "Koronawirus nie mutuje tak szybko, jak wirus grypy czy HIV" Foto: Visualhunt (CC BY-SA 1.0) / KOMUnews | Video: TVN24

  Od początku września na grypę zachorowało ponad 2,5 miliona Polaków. W przypadku 15 osób choroba była śmiertelna. Wśród nich znalazła się 9-latka. Lekarze zaznaczają, że szczyt zachorowalności na grypę przed nami, ale na szczepienie nie jest jeszcze za późno. Materiał programu "Polska i świat".

  Ta choroba zaczyna się nagle i może mieć naprawdę ostry przebieg. Grypa w Polsce zabiera życie kilku osobom tygodniowo - kolejny śmiertelny przypadek odnotowano w poniedziałek w szpitalu w Bielsku-Białej.

  - Dostaliśmy zgłoszenie z powiatowej stacji sanepidu z Bielska-Bałej, że w szpitalu zmarła dziewięcioletnia dziewczynka, u której stwierdzono zakażenie wirusem grypy typu A - powiedziała Urszula Mendera-Bożek ze Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektoratu Sanitarnego.

  Dziewczynka nie cierpiała na żadne dodatkowe choroby.

  Polacy się nie szczepią

  Większość Polaków nie szczepi się przeciwko grypie. W poprzednim sezonie zrobiło to tylko cztery procent Polaków

  - Całe życie się nie szczepiłem i mam już te swoje lata i w związku z powyższym nie będę się szczepił - tłumaczą niektórzy z nich.

  Od września na grypę zmarło 15 osób

  Wiele osób obawia się złego samopoczucia po szczepieniu. Jak twierdzi Jarosław Pinkas z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, faktycznie może się ono pojawić, ale jest to dobry znak.

  - Nawet jeżeli mamy po szczepionce objawy grypopoodobne, to trwają one niezwykle krótko i to świadczy o tym, że nasz organizm jest przygotowany do zwalczania tej infekcji. To jest taki pozytywny odczyn poszczepienny, powinniśmy być z niego zadowoleni - zaznaczył. 

  Szczepionka ochroni nas przed najpoważniejszymi pogrypowymi powikłaniami - zapaleniem ucha środkowego, zapaleniem płuc czy zapaleniem mięśnia sercowego.

  W pierwszym tygodniu lutego odnotowano niemal 200 tysięcy przypadków grypy i jej podejrzeń. 1103 osoby zostały skierowane do szpitala, dwie zmarły. Do niedzieli 16 lutego liczba zachorowań przekroczyła 200 tysięcy, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do czterech. Od września na grypę zachorowało w Polsce prawie 2,5 miliona osób, a zmarło 15.

  Jak chronić się przed grypą?

  W sezonie pomoże regularne mycie rąk, zasłanianie ust i nosa przy kichaniu i kaszlu jednorazową chusteczką lub kichanie w zgięcie łokcia. Najważniejsze jednak, żeby objawów nie bagatelizować.

  - Musimy pamiętać, że grypę musimy wyleżeć, nie możemy jej przechodzić, nie możemy przychodzić do pracy zarażać inne osoby, bo po jakimś czasie mogą odezwać się powikłania pogrypowe - zaznaczyła Małgorzata Kapłan, rzecznik sanepidu w Szczecinie.

  O szczepieniu w pierwszej kolejności powinny pomyśleć osoby starsze, rodzice małych dzieci, cukrzycy i osoby cierpiące na choroby serca czy nerek.

  - Jesteśmy przed pikiem chorobowym, my wiemy, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będziemy mieli większą liczbę zachorowań. Mam nadzieję, że nie będziemy mieli większej liczby zgonów - powiedział Pinkas.

  Szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem, a na zaszczepienie się nie jest jeszcze za późno.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...