Informacje
 • Nocą patrzcie w górę. Na niebie może zatańczyć zorza

  12-09-2014 18:40 Zorza może się pojawić między godz. 0.00 a 3.00 w północnej Polsce

  Na polskim niebie może pojawić się zorza

  Zdj: Shutterstock, film: NASA

  W nocy z piątku na sobotę mieszkańcy Polski powinni skierować oczy w niebo. Między godziną 0.00 a 3.00 nad ranem na niebie może pojawić się zorza polarna, zwłaszcza w północo-zachodnich regionach naszego kraju. To będzie niezwykle piękny, a zarazem rzadki spektakl na niebie.

  Mieszkańcy naszego kraju nie powinni iść wcześnie spać w nocy z piątku na sobotę . Jest szansa, że na naszym niebie pojawi się zorza, która w Polsce jest niezwykłą rzadkością. Przy odrobinie szczęścia mieszkańcy miejscowości położonych w województwach na północno-zachodnim krańcu kraju dojrzą w oddali kolorowe światła na niebie.

  Rzadkie zjawisko

  - Zorze polarne w Polsce są rzadkością, ale ich pojawienie się nad naszym niebem jest możliwie w czasie silnej aktywności Słońca. Szczególnie po silnych wybuchach na Słońcu, jakie miały miejsce we wtorek i w środę. To dzięki nim, w kosmos wyrzucona została materia, która kieruje się w kierunku Ziemi- trzy lata temu podczas podobnych rozbłysków synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek wyjaśniła mechanizm powstania zorzy.

  Silna aktywność słońca

  Należące do NASA satelity badające aktywność Słońca 10 września o 17.45 czasu uniwersalnego zarejestrowały potężny rozbłysk na powierzchni Słońca, na terenie obszaru aktywnego 2158. W tym samym miejscu, dzień wcześniej odnotowano także rozbłysk. Zjawisko, choć silne, samo w sobie nie stanowi zagrożenia ani dla załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ani dla Ziemian. Może za to zaowocować to zorzą polarną. Nawet w Polsce. Każda aktywność słońca nie generuje w naszych szerokościach zórz. W tym przypadku słońce wyrzuciło materię prosto w stronę naszej planety, powodując, że zorza nie tylko pojawi się nad kołem podbiegunowym, ale i w niższych szerokościach geograficznych.

  Zorza nad Polską na 80 proc.

  Niektórzy szacują, że "aurora borealis" w Polsce pojawi się na 80 proc. Jednakże największe szanse na ujrzenie tego zjawiska mają mieszkańcy północno-zachodnich regionów Polski. Zasięg występowania zorzy eksperci określili jako KP7 w 9-stopniowej skali KP. Skala opisuje zasięg występowania zorzy polarnej, KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP 9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • aktywność słońca i zorza
  Zorza to wspaniałe zjawisko, tym bardziej gdy jest ono widoczne z Polski. Wzmorzona aktywność słońca jednak nie sprzyja nam, geodetom, gdyż przez zakłócenia w jonosferze spada dokładność geodezyjnych odbiorników gps.
  Pomimo wszystko zorza to piękne zjawisko.
  ~pedro /2014-09-13 09:13
 • zorze - na Islandii już się zaczęły
  Byłem, widziałem (np wczoraj nad Reykjavikiem), dzisiaj wróciłem. Zjawisko doprawdy przepiękne. To było wspaniałe pożegnanie z Islandią.
  ~gryf /2014-09-13 00:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...