Informacje
 • "Nigdy nie przepuszczę takiej okazji". Zorza polarna pojawiła się nad Polską

  22-03-2018 08:15 Łowca zórz opowiada o swoich polowaniach
  Zorza polarna w Norwegii Foto: Mateusz Matusiak | Video: kontakt 24 (Tomasz Iwaniuk)

  Zobaczenie zorzy polarnej znajduje się na liście marzeń wielu osób. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że wielobarwne rozbłyski można zobaczyć nawet w Polsce. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i wiedzieć, kiedy ruszyć na łowy. Mateuszowi Matusiakowi udało się to w ostatnią niedzielę.

  W niedzielę 18 marca, między godziną 21 a północą, odnotowano szósty stopień w skali KP. Co to oznacza? Dziewięciostopniową skalą KP opisuje się zasięg występowania zorzy polarnej. KP1 oznacza, że zjawisko na niebie będzie można zaobserwować blisko bieguna, a KP9, że zorza pojawi się nawet w południowej Polsce.

  Dobrze obrazuje to poniższa grafika:

  Właśnie 18 marca zorzę polarną udało się zauważyć Mateuszowi Matusiakowi z grupy Zachodniopomorskich Łowców Burz. Pojawiła się na chwilę i widoczna była między innymi z Wyspy Chrząszczewskiej niedaleko wsi Buniewice w województwie zachodniopomorskim.

  - Jeden ze znajomych z grupy poinformował mnie, że coś mogło się pojawić. Sprawdziłem - i rzeczywiście, parametry zorzowe zaczynały być coraz lepsze. Zapadła więc decyzja, że jadę - opowiadał Mateusz Matusiak w rozmowie z redakcją TVN Meteo. Na miejscu pojawił się około godziny 21.50.

  - Rozstawiliśmy sprzęt i na pierwszym zdjęciu było już widać zorzę. Musiała więc pojawić się chwilę wcześniej. Stałem tam na mrozie do około północy - mówi. Opłaciło się jednak zmarznąć. Dzięki temu powstały zdjęcia i nagranie poklatkowe, na których widać światła północy.

  Jak mówi Matusiak, polowaniem na zorze zajmuje się hobbystycznie. - Ale nigdy nie przepuszczę takiej okazji. Zorza zachwyca mnie za każdym razem, bo za każdym razem jest inaczej - podkreślał.

  To nie był pierwszy raz

  Jeżeli chce się zobaczyć światła północy na żywo, naprawdę warto zainteresować się ich występowaniem w Polsce. Warunki do oglądania jej nie są tak dobre, jak na Dalekiej Północy. Czasami zdarza się jednak, że można dostrzec na północy jaśniejszą łunę.

  Przygoda Matusiaka z obserwacją pogody zaczęła od filmów o amerykańskich łowcach tornad. Później trafił na stronę Zachodniopomorskich Łowców Burz.

  - Na początku wszystko robiłem telefonem, później kupiłem lustrzankę. Wtedy jeden z kolegów zaraził mnie zorzami. To było w 2015 roku. Wtedy była jedna z najlepiej widocznych zórz w Polsce - opowiadał. I dodał: skoro oni ją złapali, to ja też mogę! Czytaj więcej o zorzy z 2015 roku.

  - Mój debiut zorzowy był dwa lata temu - mówił łowca burz. A w zasadzie łowca zórz, bo tak teraz jest zwykle nazywany w grupie. - Mam ich najwięcej na koncie. Mieszkam nad samym morzem, więc warunki do obserwacji zjawisk związanych z zorzą lub obłokami srebrzystymi są dogodne - podkreślił.

  Jak powstaje ten świetlny spektakl?

  Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

  - Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach - na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki - poruszając się po liniach pola magnetycznego - dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu - wyjaśniał Karol Wójcicki, popularyzator astronomii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zorza
  Wysokoenergetyczne cząstki poprzez dewiacje promeni alfa+
  nabierają proporcji zerowej i dlatego beta promienie reagują z atmosferą
  a to powodoje ze X cząstki beta sa negatywne (w plusie) i wtedy F promienie znajdują negatyw 0 w polaryzacji i się negują rownież na zero. A potem poszedł na odwyk.
  ~DENBIGH /2018-10-12 00:55
 • @jony
  Cześć, jestem świeżo po wyprawie na Islandię i mogę częściowo potwierdzić Twoje słowa. Zorza, nawet jak jest słabo widoczna ludzkim okiem pięknie rozbłyska przy długim czasie ekspozycji. Natomiast mam wielu świadków, że zorze od października do lutego FAKTYCZNIE pięknie świecą na niebie i widać je doskonale gołym okiem. Pozdr
  ~teethar /2018-04-22 01:37
 • zielone piwo
  w marcu Dzień Św. Patryka jest coraz chętniej obchodzony i w Polsce
  ~Irlandczyk /2018-03-22 11:34
 • Gratuluję.
  Należy pamiętać że jest to fotografia o długim czasie ekspozycji, do tego obrobiona cyfrowo. Gołym okiem tak to nie wygląda niestety.
  ~jony /2018-03-22 10:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...