Informacje
 • Nietoperze w Puszczy Rominckiej policzone. Znów padł rekord

  16-02-2021 08:12 To ssaki objęte ochroną
  "Wilczy Szaniec" to jedno z królestw nietoperzy Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Tej zimy w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej (warmińsko-mazurskie) naliczono 708 hibernujących nietoperzy. Od prawie 20 lat prowadzona jest tam czynna ochrona tych ssaków.

  Z inwentaryzacji przeprowadzonej przez pracowników Parku Krajobrazowego wynika, że wśród 708 hibernujących osobników najwięcej jest mopków zachodnich (Barbastella barbastellus) i mroczków pozłocistych (Eptesicus nilssonii). Stwierdzono też obecność gacków brunatnych (Plecotus auritus), nocków rudych (Myotis daubentonii) i nocków Natterera (Myotis nattereri) oraz pojedyncze nocki Brandta (Myotis brandti).

  Liczebność zimujących tam nietoperzy od lat systematycznie rośnie. Jeszcze w 2005 roku zinwentaryzowano jedynie 45 osobników, trzy lata później było ich 132, w 2019 r. zimowały 340 osobniki, a w 2020 r. już 633 sztuki.

  Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej od prawie 20 lat zajmuje się czynną ochroną tych ssaków. W tym czasie wyremontowano i dostosowano do potrzeb zimujących nietoperzy prawie 40 piwnic i schrony w dawnej kwaterze głównej dowódcy Luftwaffe Hermanna Goeringa w lesie Kumiecie.

  Zimą zapadają w hibernację

  Na Warmii i Mazurach duże zimowiska nietoperzy znajdują się również w jednym z podziemnych kanałów burzowych w Olsztynie, a także w kompleksach bunkrów z czasów II wojny światowej - dawnej kwaterze Adolfa Hitlera "Wilczy Szaniec" koło Gierłoży oraz w Kwaterze Głównej Wehrmachtu w Mamerkach nad Kanałem Mazurskim.

  Zimą - gdy brakuje owadów, stanowiących ich pożywienie - nietoperze chronią się w kryjówkach i zapadają w stan hibernacji. Na zimowiska wybierają zwykle różnego rodzaju podziemia. Musi tam panować wysoka wilgotność oraz stabilna, niska temperatura, która nie spada jednak poniżej zera stopni Celsjusza.

  Nietoperze są objęte w Polsce całoroczną, ścisłą ochroną gatunkową. Prawo zakazuje ich płoszenia, przetrzymywania, zabijania oraz niszczenia siedlisk i kryjówek.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...