Informacje
 • Nietoperze szykują się do snu. Idzie sroga zima?

  10-09-2015 15:00 Zwierzęta robią zapasy na zimę

  Nietoperze szykują się do zimowego snu

  Fot.: Flickr (CC BY 2.0/Joshua Tree National Park), film: TVN24

  Zwykle zapadają w sen zimowy w październiku, jednak w tym roku szczecińskie nietoperze poszły spać jeszcze latem. Trasa podziemna Centrum Informacji Turystycznej Szmaragdowe Zdroje została zamknięta o miesiąc wcześniej dla zwiedzających ze względu na zbyt dużą liczbę zimujących nietoperzy.

  - To, że nietoperze już znajdują się w podziemiach, nie jest niczym dziwnym. Jest to moment, w którym nietoperze są w trakcie godów czy żerowania - powiedziała Karolina Ignaszak - kierownik Centrum Informacji Turystycznej Szmaragdowe Zdroje w woj. zachodniopomorskim.

  Więcej niż zazwyczaj

  Zaskakująca jest natomiast ich liczba. Tak dużej nie notowano w tym miejscu od wielu lat. Już w tej chwili w podziemiach Szmaragdowych Zdrojów zimuje około setki nietoperzy. W kolonii pojawili się przedstawiciele dwóch gatunków niewidzianych w podziemiach przy Jeziorze Szmaragdowym od 20 lat - chodzi o nocki wąsatki i nocki Brandta. Ponadto zaczęły zlatywać już nocki duże. Jest to gatunek bardzo cenny nie tylko w skali kraju, lecz także Europy.

  Z uwagi na bezpieczeństwo zwierząt zadecydowano, że należy zamknąć podziemną trasę turystyczną CIT.

  - Dbamy o to, żeby te zimowiska były oddzielone od ruchu turystycznego, w związku z tym nietoperze poniekąd przyzwyczaiły się do tego, że na zimę już mają spokój - poinformowała Ignaszak.

  Zapasy na zimę

  Przysmakiem nietoperzy są przede wszystkim owady.

  - Miejsce, w którym przebywają, jest blisko zbiorników wodnych i lasów, co powoduje, że wiele gatunków nietoperzy ma swoje ulubione danie niemalże pod nosem -powiedziała Ignaszak. - Każdy nietoperz znajdzie tu coś dla siebie. Przełom lata i jesieni jest specyficzny dla nich, bardzo intensywnie żerują, żeby przytyć i przetrwać zimę. Wszystkie nasze nietoperze są owadożerne, a w chłodnej porze roku ich nie ma, dlatego jest to sposób, w jaki są w stanie przetrwać ten niekorzystny okres w ciągu roku - dodała.

  Zapowiedź srogiej zimy?

  Przedstawiciele towarzystwa chiptorelogicznego już przewidują, że skoro nietoperze tak szybko zaczęły zlatywać do zimowisk, idzie sroga zima. Ignaszak jednak ostudziła emocje i zaznaczyła, że to są jedynie "życzenia" bądź "żarty".

  - Patrząc na to jaką mamy jesień w ciągu ostatnich kilku lat, życzylibyśmy sobie, żeby nadeszła w końcu zima z prawdziwego zdarzenia - powiedziała Ignaszak.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima
  Zima musi być zima w naszej strefie klimatycznej , inaczej przyroda zwariuje.
  ~xxxx /2015-11-16 14:58
 • @ela
  Sroga zima ci się marzy to zasuwaj na Alaskę, mają tam już wesoło. Tu w PL nie życzę nikomu srogiej zimy - nie wszystkich stać na opał a wiele rodzin staje oko w oko z wyborem pieniądze na opał czy jedzenie. Więc zanim napiszesz takie życzenia "niech w końcu będzie sroga zima" pomyśl trochę szerzej i dalej niż czubek własnego nosa egoistko.
  ~tadek /2015-09-29 17:51
 • chiropterologicznego
  Przedstawiciele towarzystwa chiptorelogicznego... google wystarczylo zapytać... czy wikipedię...
  ~ojej /2015-09-11 10:44
 • NO NIECH
  W KOŃCU BĘDZIE SROGA I ŚNIEŻNA TA ZIMA.OBY.
  ~ela /2015-09-11 09:33
 • fredii
  niech idzie sroga zima pendolino sie rozkraczy
  M_Wojtaszewski /2015-09-10 21:12

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...