Informacje
 • Niegdyś nie powodowała szkód, dzisiaj zagraża podkarpackim sosnom

  17-11-2020 21:25 Jemioła opanowała spore obszary lasów
  Jemioła to półpasożyt Foto: Shutterstock | Video: pixabay.com/Shutterstock

  Jemioła opanowuje coraz większe obszary lasów na Podkarpaciu. Jak mówią leśnicy, ma wpływ na kondycję drzewa, ponieważ korzysta z jego zasobów wody. Szczególnie cierpią podkarpackie sosny.

  Jemioła pospolita (Viscum album L.), półpasożyt bytujący na drzewach, w ostatnich latach zwiększa swój areał w lasach Podkarpacia.

  - Staje się problemem dla drzewostanów sosnowych - powiedział we wtorek rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek. - Niegdyś jej szkodliwość nie była zauważalna. Jednak w ostatnich latach, w związku z występującą od 2015 roku suszą, jemioła ma istotny wpływ na kondycję drzew. Dotyczy to głównie sosen - mówił rzecznik.

  Jak zaznaczył Marszałek, na północy regionu jemioła opanowała spore obszary lasów sosnowych.

  W ubiegłym roku w lasach administrowanych przez krośnieńską Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych zinwentaryzowano 2317 hektarów drzewostanów iglastych uszkodzonych przez jemiołę. Najwięcej jest ich w nadleśnictwach Tuszyma - 1294 ha, Leżajsk - 515 ha i Mielec - 289 ha.

  Rzecznik wyjaśnił, że korzystając z wody żywiciela, jemioła doprowadza do obumierania drzewa.

  Wpływ zmian klimatu

  Dyrektor RDLP w Krośnie Grażyna Zagrobelna podkreśliła, że leśnicy nie zamierzają wyeliminować jemioły z podkarpackich lasów.

  - Patrzymy w szerszym kontekście na liczniejsze pojawianie się tego pasożyta. Jest ono związane ze zmianami klimatycznymi, a sama inwazja jemioły jest tylko ich wskaźnikiem - powiedziała.

  Według Zagrobelnej, leśnicy w południowo-wschodniej Polsce "podejmują działania planistyczne w celu przekomponowania składu gatunkowego lasu na bardziej zróżnicowany, odporniejszy na działanie jemioły".

  Jemioła jest rośliną półpasożytniczą; wodę i sole mineralne pobiera od drzewa-żywiciela. Ma właściwości lecznicze. Chętnie jest zjadana przez ptaki, takie jak na przykład jemiołuszki. Dzięki nim krzew może się rozmnażać i przenosić na duże odległości.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....