Informacje
 • Niedźwiedź nie mógł zasnąć, więc wyruszył na łowy. Będzie głodny

  26-12-2017 09:00 Turyści powinni uważać na ogromnego drapieżnika

  Zdjęcie poglądowe. Na nagraniu niedźwiedzica, która wybudziła się ze snu w zeszłym roku

  Foto: Visualhunt (CC BY-SA 2.0)/frostnip907, film: Nadleśnictwo Baligród, Lasy Państwowe

  W górach jest zbyt ciepło na niedźwiedzi sen. Bardzo wysoka, jak na grudzień, temperatura skłoniła jednego z mieszkańców Babiogórskiego Parku Narodowego, by wyruszyć w wędrówkę. Ślady, które podczas niej zostawił, znaleźli pracownicy parku. Są przekonani, że odcisk łapy należy do niedźwiedzia brunatnego.

  Jak się okazuje, zima w Beskidach jest wciąż zbyt łagodna, by skłonić do snu niedźwiedzia. W poniedziałek pod przełęczą Brona, w masywie Babiej Góry, ratownik GOPR Maciej Moskwa sfotografował odcisk łapy drapieżnika. O odkryciu poinformował przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

  Nie jesteśmy sami na szlaku

  Pracownicy parku są przekonani o tym, że ślad należy do niedźwiedzia brunatnego. Pracownik Parku Marcin Trybała sugeruje, że drapieżnika wybudziło ciepło.

  - Niedźwiedź teraz wędruje i traci energię, której nie zdoła uzupełnić. Zapewne na przedwiośniu zgłodnieje i będzie zmuszony wcześniej wyjść z gawry, by poszukać pożywienia, gdy będzie go jeszcze niewiele. Bądźmy więc ostrożni wędrując szlakami Królowej Beskidów, bo nie jesteśmy na nich sami – powiedział Mażul.

  Zwykle zwierzę jest bardzo ostrożne i stara się unikać człowieka. Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.

  W rejonie schroniska na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry leży obecnie ok. 50 cm śniegu. Na północnych stokach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza on, że występuje umiarkowane zagrożenie lawinowe. Pokrywa śnieżna jest średnio związana. Do zejścia lawiny może dojść przy dość znacznym obciążeniu, np. przez grupę narciarzy, na stromych, lawiniastych stokach.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zakaz szyszek? A co drzewom zarbonisz?
  Dobrze się czujesz? Prędzej człowiek straci życie niż niedźwiedź. A czemu zakazać szyszek? Zabronisz żeby na drzewach rosły?
  ~Nick /2017-12-26 16:50
 • Niedzwiedz
  Należy bezwzględnie i za wysoką kara pieniężną zakazać komukolwiek zbliżać się na jakąkolwiek górską trasę. W momencie kiedy człowiek pojawi się niedźwiedź straci życie ponieważ człowiek jest największym wrogiem przyrody i zwierząt żyjących w lasach i w górach. Absolutny i bezwzględny zakaz przede wszystkim dla wszelkiego rodzaju szyszek.
  ~d2f2s3 /2017-12-26 15:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...