Informacje
 • Niecodzienna linia znów rozświetli niebo.
  Sprawdź, kiedy zobaczyć to zjawisko

  25-05-2019 20:00 Przed nami kolejna szansa
  Konstelacja Starlink na niebie Foto: Karol Wójcicki / Z głową w gwiazdach | Video: tvnmeteo.pl

  Tej nocy będziemy mogli ponownie zobaczyć przecinającą niebo jasną linię, związaną z przelotami satelitów Starlink. Sprawdź więc, kiedy warto spojrzeć w górę.

  W nocy z piątku na sobotę na polskim niebie można było oglądać niecodzienne zjawisko astronomiczne - przelot konstelacji satelitów Starlink. Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach", tej nocy będziemy mieli trzy szanse, by znowu zobaczyć te błyszczącą linię.

  Przelecą trzy razy

  Pierwszy raz przelot spodziewany jest pomiędzy godziną 22.38 a 22.47. Najlepiej widoczny okaże się w południowych regionach Polski. W środkowej części kraju zjawisko będzie można dostrzec około 30 stopni nad południowym horyzontem.

  Kolejna okazja nadarzy się między godziną 0.15. a 0.24. O tej porze przelot będzie znakomicie widoczny w całym kraju. W centrum kraju Starlink przelecą przez zenit.

  Ostatni raz przelot będziemy mogli obejrzeć - również w całym kraju - między godziną 1.52 a 2.01.

  Zjawisko będzie można oglądać gołym okiem, jednak - jak doradza Wójcicki - na obserwacje najlepiej będzie wybrać miejsce bez lamp ulicznych.

  Na początku podanych przedziałów czasowych przeloty będą widoczne nad zachodnim horyzontem, a następnie "będą wznosiły się wysoko nad horyzont i zmierzały w kierunku wschodnim." Zdaniem Wójcickiego, satelity najpiękniej prezentują się w początkowej i końcowej fazie przelotu, gdy "na skutek perspektywy przypominają lecącą linię, a nie zbiór punktów".

  Wójcicki - jak mówił rozmowie z nami - dostał w piątek wiele relacji o liniach na niebie.

  - Ludzie zaczęli raportować, że widzieli na niebie coś bardzo dziwnego, to znaczy widzieli przelatującą jasną linię. Ten opis absolutnie nie przypominał mi niczego, co ja znałem z historii swoich obserwacji - opowiadał Wójcicki.

  JEŚLI UDA CI SIĘ NAGRAĆ LUB ZROBIĆ ZDJĘCIE LINII ROZŚWIETLAJĄCYCH NIEBO, WYŚLIJ NAM SWÓJ MATERIAŁ NA KONTAKT 24.

   

   

  Zapewnią internet

  Przeloty związane są z działalnością amerykańskiej firmy SpaceX, która w piątek umieściła na orbicie ziemi 60 niewielkich satelitów Starlink, za pośrednictwem których świadczone będą usługi dostępu do szybkiego internetu. To pierwsza partia urządzeń z 1800, które na początek chce w kosmosie umieścić firma Elona Muska.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Satelity 29 12 2019
  Widzieliśmy, godzina 18.10 czasumiejscowego. Shotton północna Walia
  Adam
  ~Adam /2019-12-29 19:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....