Informacje
 • Niebywałe skupisko. Jedne z największych grzybów świata wyrosły w Nadleśnictwie Augustów

  06-08-2020 11:51 Zazwyczaj rośnie samotnie
  Purchawice olbrzymie w Nadleśnictwie Augustów Foto: LP | Video: Lasy Państwowe

  Są wielkie, najczęściej rosną pojedynczo, przypominają piłki. Skupisko jednego z największych grzybów świata pojawiło się na łące Nadleśnictwa Augustów.

  W Nadleśnictwie Augustów na jednej z łąk w okolicach uroczyska Sosnowo wyrosło spore skupisko jednego z największych grzybów świata. Co zaskakujące, purchawica olbrzymia, bo tak nazywa się grzyb, zazwyczaj występuje pojedynczo.

  Białe, rozrzucone piłki

  Purchawicę po raz pierwszy opisał niemiecki naturalista August Batsh w 1786 roku. Znana jest także pod nazwami czasznica olbrzymia, kulica kurzawkowata czy purchawka olbrzymia. Do 2014 roku była objęta ścisłą ochroną.

  Najczęściej występuje na leśnych polanach, łąkach czy pastwiskach. Spotkać ją można na żyznych i wilgotnych glebach od lipca do września.

  Grzyb ten osiąga imponujące rozmiary. Najczęściej jego owocnik ma od 10 do 60 centymetrów średnicy i do 135 cm obwodu. Zdarza się, że purchawice są jeszcze większe. Mają nieregularnie kulisty, lekko spłaszczony kształt. Niektórym przypominają piłki.

  Jeden z największych znanych osobników został znaleziony w 1955 roku w Czechach. Sięgał 46 cm wysokości, jego obwód wynosił 212 cm i ważył aż 20,8 kilogramów.

  Młode purchawice nadają się do spożycia. Jeśli są białe i pokryte mączystym nalotem nic nie stoi na przeszkodzie, by ich spróbować. Z czasem jednak ciemnieją do barwy oliwkowo-brązowej i wtedy nie powinno się już ich spożywać.

  Leśnicy apelują, by ich nie niszczyć.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...