Informacje
 • "Nie zachłyśnijmy się poluzowaniami"

  29-04-2021 12:09 Ekspert o sytuacji epidemiologicznej w Polsce
  Ekspert o sytuacji epidemiologicznej w Polsce Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  W maju obostrzenia będą luzowane, a co za tym idzie liczba zakażonych może rosnąć. Profesor Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego, mówił o sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

  W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan odmrażania gospodarki w maju. W tym miesiącu do funkcjonowania mają powrócić między innymi restauracje, hotele i galerie. W ostatnich tygodniach widać też spadkowy trend liczby dziennych zakażeń koronawirusem.

  - Powiew wiosennego optymizmu jest bardzo wyraźny. Zdecydowanie jest dużo lepiej, trend jest spadkowy, tylko tego trendu nie powstrzymajmy zbyt entuzjastycznym zachowaniem i zachłyśnięciem się poluzowaniami - powiedział na antenie TVN24 profesor Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. - Liczba zgonów jest w Polsce dosyć wysoka, niestety jest wysoka w całej tej części Europy - dodał. Profesor miał na myśli kraje postkomunistyczne i bałkańskie. - Tutaj odzywają się pokoleniowe zaległości w higienie zdrowotnej, zdrowiu publicznym, czynnikach związanych z trybem życia, brak ruchu - tłumaczył.

  Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego apelował też, o zachowanie ostrożności podczas nadchodzącego weekendu majowego.

  Powracanie dzieci do szkół

  Zdaniem profesora Fala wyraźnie trzeba obserwować sytuacje epidemiologiczną, zwłaszcza wtedy kiedy dzieci będą wracać do szkół.

  - Dobrze, że robimy to etapowo. Musimy być też świadomi i przygotowani, że może się okazać w trakcie tego luzowania, że trzeba będzie wykonać krok w tył. To nie powinno nas zrażać, bo to jest normalna rzecz w epidemiologii i w wyhamowywaniu tak dużej pandemii - mówił ekspert. - Musimy być ostrożni, musimy obserwować i też nie zrażać się - podkreślił.

  Posłuchaj całej rozmowy z profesorem Falem:


  Video (Profesor Fal o luzowaniu obostrzeń): 1980753

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...