Informacje
 • Nie mogą latać, ale chcą mieć potomstwo. Niepełnosprawne bociany wysiadują jaja

  12-05-2018 08:21 Opieka nad rannymi zwierzętami
  Bocian utknął w kominie Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W zbudowanych na ziemi gniazdach w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu trzy pary niepełnosprawnych bocianów wysiadują 10 jaj. Razem z nimi przebywają inne bociany, które uczą się latać.

  - Z trzech jaj wykluły się już pisklęta - oznajmił weterynarz ośrodka Radosław Fedaczyński. Dodał, że bociany, które wysiadują jaja i wychowują pisklęta, to stali lokatorzy placówki. Przeważnie mają trwale uszkodzone skrzydła lub kończyny i od wielu lat nie mogą latać.

  Dokarmiane rybkami

  Pisklęta są dokarmiane między innymi rybkami, a także mieszankami mięsnymi.

  - Przez cały czas są pod dobrą opieką zarówno rodziców, jak i pracowników ośrodka. Pod koniec sierpnia, już jako dorosłe i w pełni sił osobniki, odlecą do Afryki - dodał weterynarz.

  Fedaczyński przypomniał, że w normalnych warunkach bociany - obawiając się drapieżników, na przykład kun lub lisów - gniazda budują na wysokich drzewach. Ptaki przebywające w ośrodku nie mają jednak problemów z wychowywaniem potomstwa w gniazdach spoczywających na ziemi.

  Zdaniem weterynarza, to zachowanie jest niespotykane. Nie wyklucza, że może ono mieć związek z założeniem kilka lat temu w placówce systemu odstraszania drapieżników, tak zwanego elektrycznego pastucha.

  - Nasi pacjenci poczuli się bezpieczniej - ocenił.

  Jak się uczą latać?

  Od 2011 roku każdego lata kilka, kilkanaście bocianów, po osiągnięciu dojrzałości opuszcza ośrodek.  Jako że wychowują się w gniazdach zbudowanych na ziemi, a w opanowaniu umiejętności latania nie mogą im pomóc rodzice, trzeba było znaleźć inny na to sposób.

  Dlatego bociany, które wykluły się w ośrodku, uczą się latania, skacząc z drewnianej platformy, systematycznie podnoszonej przez pracowników. Najpierw tylko skaczą, a potem nagle odkrywają, że potrafią latać - opowiedział Radosław Fedaczyński.

  W ośrodku są inne zwierzęta

  Pod opieką pracowników ośrodka są też inne zwierzęta, między innymi orliki krzykliwe, orzeł przedni, myszołowy, sarny, lisy i jeże.

  Działający jako fundacja Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu powstał na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Trafiają do niego poszkodowane ptaki i zwierzęta głównie z województwa podkarpackiego.

   

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • A może by tak...
  dać 500+?
  Władza przed wyborami wszystko obieca.
  Michał800 /2018-05-12 12:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...