Informacje
 • Nadchodzi zima. Żubry wędrują

  07-12-2017 17:45 Przemieszczają się do zimowych ostoi
  Żubr Wojtek świetnie czuł się w Budach Foto: Shutterstock. Film: Lasy Państwowe (nagranie archiwalne) | Video: Joanna Ewa Sawicka/Agroturystyka Przysiole

  Trwa sezonowa wędrówka żubrów żyjących w Bieszczadach do miejsc zimowania. - Będą zimować między innymi w dolinie Sanu – powiedział w czwartek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

  - Opady śniegu oraz mróz sprawiły, że żubry z wyższych partii gór przemieszczają się do zimowych ostoi. Wędrówka trwa już od kilku tygodni - wyjaśnił Edward Marszałek.

  Marchew i buraki czekają

  Zwierzęta jeszcze nie korzystają z przygotowanych paśników. - Leśnicy karmę zaczną wykładać, gdy śnieg uniemożliwi żubrom zdobywanie naturalnego pokarmu – powiedział rzecznik.

  Przypomniał, że żubry podobnie jak niedźwiedzie "szczególnie cenią owoce buka - bukwie, które w tym roku akurat nie obrodziły, ale chętnie teraz zjadają pędy jeżyny i drzew". - Czynią też spore szkody w uprawach leśnych i młodnikach - przyznał.

  Na dokarmianie żubrów przygotowano już wiele ton pasz, m.in. siana, marchwi, buraków i kukurydzy. Zgromadzone na zimę zapasy stanowią jedynie uzupełnienie pożywienia tych zwierząt.

  Żubry w Bieszczadach

  Pierwsze żubry sprowadzono w Bieszczady - po ponad dwóch wiekach nieobecności - w 1963 r. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

  Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską zostały odizolowane i znajdują się wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

  Według szacunków krośnieńskiej RDLP, w Bieszczadach na wolności żyje ponad 400 żubrów. Na co dzień można je obejrzeć w zagrodzie pokazowej w Mucznem. Żyje tam 11 osobników, w tym dwa urodzone tego lata. Byk dominujący to Xsarius. Do Mucznego przyjechał cztery lata temu z Niemiec. Natomiast wiodąca krowa Thilli pochodzi ze Szwajcarii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • dzika przyrod
  Ministerstwo co ma chronić przyrodę to ją wyniszcz. Wyręby lasów zmniejszają tereny migracyjne wielu gatunków zwierząt . To wtedy rozpisuję się , że jest za dużo dzikich zwierząt , że wchodzą na tereny "ludzkie" Powstaje kwadratura koła do unicestwienia Polskiego dziedzictwa jakim jest NATURA . Cytat -Ghandi: Stopień rozwoju cywilizacji wyraża się stosunkiem człowieka do zwierząt.
  MartatraM /2017-12-08 12:30
 • cudowny widok...
  i pomyśleć, że są ludzie, którzy lubują się w zabijaniu dzikiej zwierzyny
  peace_and_love /2017-12-07 20:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W najbliższych dniach nie ma szans na powtórkę gorącej pogody, którą pamiętamy s...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....