Informacje
 • Na pomoc czekali w górskim szałasie. "Są wyczerpani wielogodzinnym torowaniem w śniegu"

  02-01-2019 21:28 W górach panują trudne warunki
  Alerty pogodowe. Morze zabiera plaże, w górach "śniegu po pas" Foto: Grupa Podhalańska GOPR | Video:  

  Ratownicy dotarli do turystów, którzy mimo skrajnie trudnych warunków wybrali się na Halę Krupową w Beskidzie Żywieckim. Kobieta i mężczyzna w wieku około 50 lat oczekiwali na ratunek w szałasie pasterskim na czerwonym szlaku w rejonie szczytu Naroże.

  Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR zostali wieczorem wezwani przez wyczerpanych turystów, którzy mimo skrajnie trudnych warunków wybrali się na Halę Krupową w Beskidzie Żywieckim.

  Oczekujący na pomoc turyści poinformowali ratowników, że z uwagi na ekstremalne warunki nie byli w stanie kontynuować wędrówki.

  - Przy dobrych warunkach turystycznych taką trasę, jaką przeszli, pokonuje się w około 4-5 godzin. Turyści już kilka godzin wcześniej zwrócili się do GOPR z pytaniem o warunki na trasie. Ratownik dyżurny kategorycznie zasugerował, że powinni wrócić po własnych śladach, ponieważ warunki w dalszej części trasy będą jeszcze trudniejsze. Pomimo tego turyści kontynuowali wędrówkę, a gdy skończyły im się siły, zwrócili się do GOPR o pomoc. Ratownik dyżurny kazał im schronić się w górskim szałasie i czekać na ratowników - informował wcześniej Paweł Konieczny, wiceprezes Grupy Podhalańskiej GOPR.

  Ratownicy dotarli na miejsce

  Około godziny 20.40 ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR dotarli do dwójki turystów. Oczekiwali oni w szałasie na czerwonym szlaku prowadzącym z Jordanowa do schroniska PTTK na Hali Krupowej w rejonie szczytu Naroże w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim.

  - Są wyczerpani wielogodzinnym torowaniem w głębokim śniegu i nieznacznie wychłodzeni, ale ich ogólny stan jest dobry - poinformował Paweł Konieczny.

  Ratownicy przetransportują turystów do miejscowości Sidzina na skuterach śnieżnych. Znacznie trudniejsze niż ewakuacja było jednak dotarcie do osób potrzebujących pomocy.

  Konieczny apeluje, aby z uwagi na warunki w górach rozważnie planować wycieczki w najbliższych dniach. W górach zabezpieczanych przez Grupę Podhalańską GOPR pokrywa śnieżna wynosi w wielu miejscach ponad 100 centymetrów i wciąż wzrasta. Dodatkowo widoczność jest mocno ograniczona, a wiejący stale wiatr przyspiesza wychładzanie się organizmu.

  Lawinowa "dwójka"

  W rejonie Babiej Góry obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

  Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach, gdzie bardzo silny i silny wiatr odkłada nowe depozyty i formuje deski śnieżne, zwiększając stopniowo zagrożenie. Niebezpieczeństwo dotyczy głównie żlebów, kociołków, zagłębień terenowych oraz miejsc za przełamaniami terenu.

  Prognozowane są dalsze, intensywne opady z silnym wiatrem w porywach do 70 km/h. Mogą spowodować znaczny wzrost zagrożenia.
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zima?
  Czy jestesmy tak zacofani,ostrzezenia w TV,radio w telefonach,upierdliwcy to my jestesmy,placic za wszystko akcje,leczenie,opieka w 100% tach.
  ~wigiu /2019-01-03 09:52
 • xxl
  I teraz powinni zapłacić za akcję ratowniczą to by się nauczyli !
  Zdzichu123 /2019-01-03 09:11
 • konsekwencje wypraw zimowych
  Dlaczego turyści górscy w Polsce nie są obowiązkowo ubezpieczeni ?
  Dlaczego nieodpowiedzialni nie ponoszą kosztów akcji ?
  Dlaczego w naszym kraju nie zamyka się szlaków zimą ?
  ~Janek11 /2019-01-02 22:21
 • polisa ubezpieczeniowa
  każdy turysta idący w góry powinien mieć polisę ubezpieczeniową od następstw swojej brawury i głupoty, połowa tej polisy powinna być przekazywana do służb ratowniczych np GOPR, powinno to być obowiązkowe jak OC.
  ~gazda /2019-01-02 21:31

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu Friedrich znad Rosji i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...