Informacje
 • Na Helu narodziły się szczenięta fok. Witamy na świecie!

  09-03-2018 19:52 Nazywają się Ryf i Rewa
  Foki szare na francuskim wybrzeżu Foto: Michał Bała/Archiwum Stacji Morskiej IOUG | Video: Reuters

  Czwartek i piątek to dni, które w helskim fokarium obfitowały w emocje. Na świat przyszły dwie foki szare - Ryf oraz Rewa.

  Już od czwartkowego poranka dwie przyszłe mamy - Unda Marina oraz Ewa - wykazywały symptomy zbliżającego się lada moment porodu. Pracownicy Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego ze wzmożoną czujnością doglądali przyszłych mam.

  Jako pierwsza rodzić zaczęła Unda Marina. Jak poinformowali przedstawiciele helskiego fokarium, około godziny 22.30 na świat przyszło bardzo ruchliwe, ciekawskie szczenię - z uwagą rozglądało się dookoła. To 17. młode Undy od czasu jej pobytu w fokarium. Ryf - tak nazwano foczkę - nie darzy opiekunów sympatią, próbuje ich gryźć przy każdej możliwej okazji.

  Przyszła kolej na Ewę

  Następnego dnia o godzinie 6.42 na świat przyszła potomkini 20-letniej Ewy - samiczka Rewa. W przeszłości Ewie zdarzały się porody przebiegające z komplikacjami, jednak tym razem wszystko odbyło się bez utrudnień. Rewa to 13. dziecko Ewy.

  Kiedy tylko szczęśliwe mamy odpoczną, pracownicy fokarium będą mogli zbadać noworodki. Przez najbliższe trzy tygodnie foki będą karmić swoje szczenięta mlekiem o zawartości około 40-50 procent tłuszczu. Ono pozwoli młodym przybierać na wadze nawet trzy kilogramy dziennie.

  Stacja Morska jest placówką naukowo-badawczą, której celem jest ochrona fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.  Biologia gatunku

  Foka szara jest jednym z trzech gatunków fokowatych występujących w Morzu Bałtyckim. Jej łacińska nazwa Halichoerus grypus dosłownie oznacza dosłownie "koński łeb", a nawiązuje do charakterystycznego wyglądu głowy zwierzęcia.

  U tego gatunku występuje dymorfizm płciowy, czyli różnice w wyglądzie pomiędzy samcem i samicą. Wyraża się on odmiennym umaszczeniem ciała i kształtem pyska. Samce są jednolite - szare, brązowe lub czarne. Samice charakteryzują się jasnoszarą sierścią z kremowo-czarnymi plamami na grzbiecie, brzuchu i bokach.

  Ciąża u foki szarej trwa około 340 dni. Młode przychodzą na świat w lutym i na początku marca. Nowonarodzone foki mierzą 90-105 centymetrów i ważą 11-20 kilogramów. Pokryte są lanugo, czyli białym, gęstym futrem, które tracą po 2-3 tygodniach życia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...