Informacje
 • "Monitorujemy sytuację, powinniśmy utrzymać wał w gotowości". Narew z przekroczonym stanem alarmowym

  20-01-2018 16:28 Podtopione domki i ewakuacje w Pułtusku
  Rozmowa z kpt Chrzanowskim Foto: TVN24 | Video: TVN 24

  Zator lodowy przyczynił się do wylania Narwi na terenie powiatu pułtuskiego. Strażacy opanowują sytuację w Pułtusku.

  - Aktualnie poziom rzeki w pobliżu Pułtuska jest dość stabilny. Nie wzrasta, nie spada, sytuacja jest w miarę opanowana - zapewnił kapitan Konrad Chrzanowski z Komendy Straży Pożarnej w Pułtusku. - Mamy jeszcze przedsionki na dwóch odcinkach wału w pobliżu Holendrów i Borsuków-Kolonii. To odcinki, które mogą podniszczyć wały, staramy się je zabezpieczyć - dodał.

  - Było zarządzenie ewakuacji w Pułtusku, ale nie ma aż takiego zagrożenia, więc ludność nie musi opuszczać tych terenów - dodał. - Ludzie zdecydowali się pozostać w domach - dodał.

  - Monitorujemy sytuację, opanowujemy drobne, poszczególne wycieki. Nic strasznego się nie dzieje, wał jest świeżo po remoncie. Powinniśmy bez problemu utrzymać ten wał w pełnej gotowości nawet na wyższą wodę - informowali po południu strażacy pracujący na wałach w Pułtusku.

  Przekroczony stan alarmowy

  Centrum Zarządzania Kryzysowego w sobotę rano wydało komunikat, z którego wynika, że stan wody na rzece Narew w powiecie pułtuskim przekroczył stan alarmowy, ale utrzymuje się na tym samym poziomie. Najbardziej zagrożone są gminy Obryte, Pułtusk, Pokrzywnica i Zatory.

  "Stan wody na rzece Narew w powiecie pułtuskim układa się w strefie stanów wysokich i wynosi na wodowskazie w Zambskach Kościelnych 372 cm i w ciągu doby zmniejszył się o 4 cm. Do stanu ostrzegawczego w Zambskach Kościelnych brakuje 48 cm. Na łacie wodowskazowej w Pułtusku stan wody utrzymuje się na poziomie stałym i wynosi 456 cm. i od godz, 20:00 w czwartek nie zmienił się."

  Stan alarmowy w południe w sobotę był przekroczony o 56 cm.

  Obejrzyj nagranie:

  Pułtusk w wodzie

  - Obecnie stan rzeki to 454 centymetry - poinformowała w południe nasza reporterka, która rozmawiała z Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Ten stan utrzymuje się od dłuższego czasu i jej poziom nie wzrasta. Na Narwi utworzył się zator lodowo-śryżowy, do czego przyczynił się lekki przymrozek, który schodzi w dół rzeki - wyjaśnia.

  Zator przesuwa się w stronę Zalewu Zegrzyńskiego. Zdaniem Centrum Zarządzania Kryzysowego sytuacja będzie się stabilizowała, a straż pożarna i funkcjonariusze policji monitorują sytuację. Mieszkańcy powinni uzbroić się w cierpliwość, bo stan ten będzie utrzymywał się jeszcze przez kilka dni.

  Jak poinformował kapitan Chrzanowski, doszło do podtopień trzech domków jednorodzinnych, ale zostały one zabezpieczone. Zabezpieczenia wymagał również hotel Polonii w Pułtusku. Strażacy monitorują sytuację na bieżąco.

  Obejrzyj całe nagranie:
Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Powódź 2018
  Polska to spokojny piękny kraj, wszystko gra...
  Niemcy od jesieni wzmacniają wały przeciwpowodziowe i ostrzegają społeczeństwo, ale w Polsce wszystko gra. Ja mam to w trąbie bo mnie nie zaleje, za wysoko mieszkam, ale ta wiosna będzie ciekawa. Jak to wszystko zacznie spływać z gór władze obudzą się z ręką w nocniku.
  Będzie co robić, koniunktura pójdzie do przodu, zakupy i remonty i PKB do góry:)))))))))))
  ~Polimorfeusz /2018-01-20 14:08
 • potop?
  staralismy sie ze w Ameryce sie topi czy Ameryka tez pisze co dzieje sie w naszym kraju.
  ~bolok /2018-01-20 13:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...