Informacje
 • "Mój kolega mówił, że to kwiat".
  Australijski grzyb pod Opolem

  27-11-2018 15:56 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Okratek australijski w Borach Niemodlińskich Foto: Dar Mak/ kontakt 24 | Video: Dar Mak, Kontakt 24

  Grzyb, który wyglądem przypomina kwiat. Pochodzi z Australii, ale natrafić można na niego także w Polsce. Pokazał to Reporter 24, który zdjęcia znaleziska przysłał na Kontakt 24.

  - Byliśmy w miejscowości Lipno na spacerze. Szukaliśmy grzybów. Ale generalnie ich nie znaleźliśmy, oprócz tego - opowiadał w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl Dar Mak, autor nadesłanego na Kontakt 24 zdjęcia. Dodał, że wszystkich zaciekawił wygląd znaleziska.

  Tym ciekawym okazem był okratek australijski, którego Reporter 24 znalazł w poniedziałek w Borach Niemodlińskich w pobliżu Opola. Mężczyzna w pierwszej chwili myślał, że to kwiat.

  - Jeden mój kolega mówił, że to kwiat, ale ja się upierałem, że to grzyb. Dotykałem go ręką i stwierdziłem, że to grzyb - relacjonował. Autor zdjęcia dodał, że po zrobieniu zdjęć okratek został tam, gdzie go znaleziono.

  Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24:

  Zawleczony z Australii

  Okratek australijski nazywany jest też kwiatowcem australijskim (łac. Clathrus archeri). Jest to gatunek grzyba z rodziny sromotnikowatych, której przedstawiciele w Polsce uznawane są za niejadalne.

  Pochodzi z Australii, ale po pewnym czasie rozprzestrzenił się też na inne rejony świata. Obecnie występuje w wielu miejscach: w Australii, Nowej Zelandii, Kalifornii, Republice Południowej Afryki i Europie. Na naszym kontynencie pierwszy raz został zaobserwowany w 1914 roku we Francji. Według naukowców prawdopodobnie został przywieziony wraz z ziemią i roślinami sprowadzonymi z Australii do europejskich ogrodów botanicznych.

  Spotkać go można również w Polsce. Jak czytamy w artykule "Obce gatunki sromotnikowatych Phallaceae w lasach Polski" autorstwa Andrzeja Szczepkowskiego i Artura Obidzińskiego z Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie, w naszym kraju po raz pierwszy został odnotowany w 1973 roku w okolicy Wzgórz Krzyżowych. Następne wzmianki o nim pojawiły się w 1974 roku i dotyczyły Wielkiej Sowy z Sudetach Środkowych oraz w 1976 roku z Biszczy koło Biłgoraja.

  Gdzie i kiedy szukać okratka? Od początku lata do listopada, a jeżeli jest ciepło, nawet do grudnia, trzeba rozglądać się na żyznych i nawożonych glebach, w młodych lasach i zaroślach. Przede wszystkim pod brzozą brodawkowatą, sosną zwyczajną i topolą osiką.

  Kiedy już uda nam się go znaleźć, nie powinniśmy dziwić się zapachowi, który wydziela. Może być on mdło-owocowy, a niekiedy nawet przypominać woń padliny lub ekskrementów.

   Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • grzyb
  ja widziałam ten grzyb na terenie Podkarpacia, okolice Krosna, ale śmierdział
  ~dora /2018-11-28 08:54
 • bez przesady
  dużo ich jest na łąkach ... sam znalazłem kilka w Jaszczurowej (woj. małopolskie)
  ~lofif /2018-11-27 21:50
 • tez takie mialem
  tez takie mialem u siebie w ogrodzie, strasznie smierdza jak sie je dotknie
  ~Sambo /2018-11-27 21:22
 • Nielegalny
  Emigrant.
  marcinponiewierski /2018-11-27 17:15
 • piecioramienna
  osmiornica.
  troll ejbus /2018-11-27 16:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...