Informacje
 • "Modliszka chciała wejść do naszego mieszkania"

  31-07-2019 17:21 Wędrują na północ
  Modliszka na warszawskim Ursynowie Foto: Tomek/Kontakt 24 | Video: Tomek/Kontakt 24

  Modliszka na wakacjach w Warszawie - napisał na Kontakt 24 Tomek. Wysłał również nagranie i zdjęcia, na których widać tego owada. Na pytanie - dlaczego coraz częściej widujemy modliszki w różnych rejonach Polski - odpowiedział prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

  Widziałeś coś ciekawego? Podziel się swoją relacją na Kontakt 24!

  Jeszcze do niedawna modliszkę zwyczajną żyjącą w Polsce można było spotkać głównie na południowo-wschodnich obszarach kraju. Teraz - jak wskazuje prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - opanowała niemal całą Polskę.

  Można ją zobaczyć w takich miejscach, jak: Zakopane, Rzeszów, Wrocław, Białystok, Łódź, Ełk, Olsztyn czy Suwałki. Ze zdjęć, które otrzymaliśmy na Kontakt 24, wynika, że również w Warszawie.

  Modliszka a ocieplenie klimatu

  - Jest wskaźnikiem ocieplenia klimatu - zaznaczył w rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl prof. Ignatowicz. Dodał, że wraz ze zmianą naszego klimatu, modliszka z roku na rok przemieszcza się z południowo-wschodniej części Polski, obejmując kolejne rejony.

  Wcześniej najczęściej pojawiała się na skałach wapiennych na Lubelszczyźnie. Lubi miejsca naturalnie ciepłe i nasłonecznione, a więc: słoneczne i nagrzane polany śródleśne, nasłonecznione brzegi lasów czy wrzosowiska. - Teraz jej naturalne miejsce to wystrzyżony trawnik w parku miejskim - podkreślił ekspert.

  - Ona z takich miejsc z łatwością wchodzi po ścianach budynku i dostaje się do naszych domów wywołując popłoch u ludzi - mówił prof. Ignatowicz. Zapewnił, że jeśli zobaczymy modliszkę - nie powinniśmy się jej bać. Dodał, że mogą one wyglądać groźnie, bo są owadami drapieżnymi, ale takimi, które atakują inne owady lub pająki.

  Co zrobić, kiedy spotkamy modliszkę? - Ponieważ jest to owad objęty ścisłą ochroną, trzeba umieścić ją w słoiczku i wynieść na trawnik w parku miejskim, czyli do miejsca, które lubi - przekazał entomolog.

  Modliszka w Warszawie

  W nocy 30 lipca około godziny 23 na warszawskim Ursynowie Reporter 24 Tomek zauważył modliszkę. "Modliszka chciała wejść do naszego mieszkania. Delikatnie przetransportowaliśmy ją na drzewka na naszym tarasie" - opisał to spotkanie.

  Modliszkę zauważył również Reporter 24 o nicku wędkarz w Kędzierzynie-Koźlu:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Modliszka była też wczoraj na warszawskich Włochach
  mamy zdjęcie
  ~krisoo /2019-08-02 12:09

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...