Informacje
 • "Magiczne chmury świecące w ciemnościach".
  Obłoki srebrzyste nad Warszawą

  01-07-2020 08:03 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  "Spektakl na niebie" Foto: Escapeservice/kontakt 24 | Video: Kontakt 24

  Ostatniej nocy w Warszawie można było zobaczyć na niebie obłoki srebrzyste. Na Kontakt 24 wysłaliście materiały z obserwacji tego zjawiska.

  Obłoki srebrzyste, po angielsku zwane noctilucent clouds (NLC), są chmurami mezosferycznymi. Nie należą do częstych widoków, zazwyczaj możemy je zaobserwować w półzmroku przy zmierzchu lub świcie, kiedy słońce znajduje się od 6 do 16 stopni poniżej horyzontu. Zalicza się je do najwyższych chmur obserwowanych z Ziemi. Znajdują się w mezosferze około 75–85 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

  Kiedy spojrzeć w niebo?

  Obłoków srebrzystych można wypatrywać najczęściej późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

  Niestety, często w gęsto zaludnionych miastach obserwacja tych majestatycznych chmur może być utrudniona przez tak zwane zanieczyszczenie świetlne, spowodowane latarniami ulicznymi, oświetleniem budynków czy podświetlanymi billboardami. W związku z tym lepszym miejscem do ich wypatrywania są regiony mniej zaludnione, gdzie oświetlenia jest jak najmniej.

  JEŻELI ZOBACZYSZ COŚ CIEKAWEGO, PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Wasze relacje

  Nad Polską obłoki srebrzyste można było zaobserwować w nocy z wtorku na środę. Na Kontakt 24 od Reportera 24 o nicku Escapeservice otrzymaliśmy zdjęcia pokazujące, jak chmury te rozświetlały niebo w Warszawie.

  "Po burzy wychodzi słońce, potem zapada zmierzch, a gdy warunki podczas letniego przesilenia sprzyjają, pojawiają się właśnie one - obłoki srebrzyste, rozświetlające wieczorne niebo. Magiczne chmury świecące w ciemnościach do późnych godzin wieczornych pojawiają się w najwyższych warstwach atmosfery i są niespotykanie rzadkim zjawiskiem. Dziś wieczorem na obrzeżach Warszawy udało się uchwycić te przepiękne obłoki, które dzięki warunkom atmosferycznym widoczne były w godzinach 22-1" - napisał Reporter 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...