Informacje
 • Lubuskie przed nadejściem fali wezbraniowej. Ostrzeżenia

  21-10-2020 10:17 Sytuacja hydrologiczna na południu kraju
  Prognoza pogody na środę 25.11 Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  Do województwa lubuskiego zbliża się fala wezbraniowa na Odrze po obfitych opadach deszczu w górnej zlewni rzeki. Stany alarmowe i ostrzegawcze zostały przekroczone na kilku wodowskazach. Obowiązują ostrzeżenia trzeciego stopnia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

  Kulminacja fali znajduje się obecnie w rejonie Brzegu Dolnego w województwie dolnośląskim. W Lubuskiem w środę rano Odra przekraczała stany alarmowe na wodowskazach w Nowej Soli, Cigacicach i Nietkowie, a stan ostrzegawczy w Połęcku i Białej Górze. W ciągu kolejnych dni wody w Odrze będzie jeszcze przybywać, ale nie są przewidziane gwałtowne wzrosty jej poziomu.

  W Lubuskiem wody Odry rozlewają się w międzywalu, tradycyjnie zalewanym w okresie wyższych stanów. Mogą również wystąpić lokalne podtopienia w sąsiedztwie rzeki.

  "Powinna przejść spokojnie"

  - Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Z analiz hydrologów wynika, że obecnie nie zagraża nam powódź, a fala wezbrania powinna przejść przez region spokojnie - powiedział dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.

  W związku z wysokim stanem Odry, do odwołania wstrzymano kursowanie wszystkich czterech promów rzecznych na jej lubuskim odcinku, tj. w Połęcku, Brodach, Pomorsku i Milsku. Przeprawy te są administrowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.

  Alerty hydrologiczne

  W związku z tendencją wzrostową stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych lub alarmowych, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia. Obowiązują w województwach:

  - dolnośląskim, w zlewniach Odry od Brzegu Dolnego do ujścia Baryczy, Odry od ujścia Baryczy od ujścia Bobru;

  - lubuskim, w zlewniach: Odry od ujścia Baryczy od ujścia Bobru, Odry od ujścia Bobru do Słubic.

  Alarmy wygasną o godzinie 13 w środę.

  Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia?

  Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju pogodnego wyżu Manfred znad Ukrainy....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...